Джей Ди Ванс и Род Дреер: Западът е в духовна криза, християнството се превърна във враг

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс присъства на частна прожекция на документалната поредица „Не живей в лъжи“, продуцирана от Angel Studios и излязла на 1 април. Заглавието е заимствано от есето на Александър Солженицин.
Базирана на книгата на Род Дреер „Не живей в лъжи. Наръчник за християнски дисиденти“, поредицата предупреждава за „мекия тоталитаризъм“, който според авторите, заплашва Запада днес.
Заглавието на книгата идва от есето на съветския дисидент Александър Солженицин от 1974 г., в което той призовава сънародниците си да отстояват истината и да се противопоставят на всепроникващата идеология на комунистическия режим. В книгата са представени разкази на оцелели от съветски преследвания и се твърди, че животът на Запад днес е един вид „мек тоталитаризъм“, който наподобява живота зад Желязната завеса.
Ванс нарече Дреер „близък приятел“ и определи работата му като „пророческа“, изтъквайки духовната криза на Запада, дължаща се на изоставянето на християнското наследство. Той критикува лидерите на ЕС, където арестуват хора за молитва и уволняват заради убеждения, сравнявайки това с описаните от Солженицин репресии. Ванс похвали Тръмп, че защитава свободата на словото и подкрепя активистите в защита на живота, като отбеляза напредъка във възстановяването на традиционните ценности.
„Той е най-пророческата книга за това докъде е стигнала западната цивилизация и по-специално някои от самите основополагащи идеи на Запада -християнската вяра, на която наистина са се основавали всички западни нации в първоначалния си облик“, казва Ванс.
„Именно тези идеи не просто са изпаднали в немилост и не просто са по-малко популярни, отколкото са били преди 200 или 300 години; разбира се, в случая с нашите приятели в Европа, преди хиляда години. Това, което наблюдаваме, е, че тези идеи се превърнаха в неприемливи“, каза Ванс.
„В Европа виждате хора, които са арестувани заради молитва, а полицията ги пита: „Ами за какво се молите?“ - сякаш това е работа на полицията. Да, виждате хора, които са хвърлени в затвора или са изгонени от работа, защото не вярват в правилните неща или не казват правилните неща според либералната интелигенция, която управлява някои от тези общества" - каза Ванс.
Вицепрезидентът отдаде дължимото на президента Доналд Тръмп за „напредъка“ към връщането към тези верски ценности, за което свидетелства защитата на свободата на словото от страна на администрацията.
След изказването на вицепрезидента Дреер се съгласи с оценката на Ванс за усилията на администрацията на Тръмп да обърне тенденциите, които той документира в книгата си, но предупреди да не се самоуспокояваме
„Живеем във време на надежда“, каза той. „Но не можем да приспим бдителността си, защото условията, които позволяват възхода на тоталитаризма, все още са с нас“, каза той.„Тези зли лъжи не завладяват нашите институции за една нощ и няма да се отърваем от тях за една нощ“, каза той.
Дреер се позова на работата на философката Хана Аренд, чийто труд „Произход на тоталитаризма“ от 1951 г., посочва определени условия, които правят германците и руснаците неспособни да се противопоставят на „лъжите“ на държавата, дори до степен да се обърнат срещу своите съграждани и да доносничат за техните прегрешения пред властите.
Според него Аренд е видяла, че „масовата атомизация и самота, пълната липса на доверие в институциите, желанието за престъпление заради самото престъпление“ са проправили пътя към тоталитаризма тогава, като добавя, че тези условия остават с нас и днес.
„Много съм благодарен, че имаме президент и вицепрезидент, които се противопоставят силно на тези неща“, каза той.
Той изрази надежда, че книгата и филмът „ Живей, а не се лъжи “ ще бъдат споделени с младите хора, много от които знаят малко за последиците от комунизма и дори изповядват, че са влюбени в него.
„Нека не забравяме, че ако забравим миналото, сме осъдени да го повторим. Този филм и книгата са актове на паметта. И не забравяйте това, което виждате тук. И не забравяйте да кажете, особено на младите хора, че е важно да знаят какъв е бил комунизмът“, каза той, като отбеляза, че в Netflix има десетки филми за нацизма, но малко внимание към комунизма от страна на стрийминг услугата.
Дреер подчерта: „Ето защо вярвам, че имаме цяло поколение, поколение млади хора след Студената война, които се интересуват от социализма и комунизма. Всичко това зависи от нас. Сега ние можем да го обърнем. Но трябва да споделите тези истории с младите хора и да им кажете какво се е случило и защо това е важно за тях.“
Род Дреер е световноизвестен консервативен американски писател, приел православието и живеещ в консервативна Унгария на Виктор Орбан.


