Патриарх Даниил: Христос е източникът на нашата радост, нека пребъдем във вярата

Когато се разминават нашите очаквания с това какво Бог иска от нас, виждаме как човешката радост от най-голямата радост може да се превърне в момент на гневни изблици, на неудовлетворения, на тъга. А тази радост е от това, че Господ Иисус Христос дойде да изтреби причинителя на тъгата, на страданието, което е грехът. Защото грехът внася в човешката природа страдание и несигурност. Грехът внася размирица в душевните сили. Силите на нашето същество воюват помежду си, когато грехът действа в човека. Това българският патриарх и Софийски митрополит Даниил каза днес пред медии, след като отслужи литургия за празника Цветница в катедралата „Св. Александър Невски".

„Единствено и само чрез тази победа, която Господ Иисус Христос извоюва на Голгота, и победи греха, и причинителя на греха - дявола. Само, когато ние живеем по Христовите заповеди, тогава този източник на радост, който е вдъхновил дори най-малките деца, винаги ще стои в сърцата ни. Това да го помним!“, каза патриарх Даниил.

„И да не сме така повърхностни като тези човеци, които сменят настроението си от днес за утре. Трябва да знаем, когато приветстваме и одобряваме нещо, защо го одобряваме. И, ако нещо не е богоугодно, не бива да бързаме да се радваме. Това, което не е богоугодно, е радост, която после неминуемо донася скръб на душата. Затова нека да размислим и да внимаваме към какво се скланяме и на кои радости отдаваме себе си и сърцата си, и от онова, което не е съгласно с Божията воля, да страним“, каза още българският патриарх. По думите му, когато проявим това смирение, ще видим, че в света, който лежи в зло и е пълен със скърби, Бог ще дава утеха на нашите души.

Православният свят отбелязва днес Вход Господен - денят, в който, Иисус Христос е посрещнат в Йерусалим с килим от палмови клонки. Празникът винаги е в неделята преди Великден и е познат сред хората като Цветница или Връбница.
Патриаршеска света литургия бе отслужена тази сутрин и в храм-паметника "Свети Александър Невски".

Да осмислим кой е източникът на нашата радост и да знаем, че без общуването ни с Царя на царете, без да подражаваме на неговата кротост, смирение, правдолюбие, жертвена любов, няма как да задържим радостта в нас. Грехът причинява тъга, а безпорочния живот и покаянието и общуването с Бога причинява радост. Да пазим тази радост и да се подготвим през тази седмица за страданията на Господ Иисус Христос да преминем верни на Бога и така пасхалната радост ще бъде истинска в сърцата ни", каза патриарх Даниил, цитиран от БНТ.

Eвангелието разказва, че в неделята преди еврейския празник Пасха Иисус Христос влязъл тържествено в Йерусалим. Народът го посрещнал така, както в древни времена посрещали царете, извоювали победа над враговете им. Размахвали зелени клонки и цветя, застилали с тях и с дрехите си пътя пред нозете му и го приветствали с възгласа "Осанна".
Предишния ден Христос върнал към живота мъртвия Лазар и е посрещнат от жителите на Йерусалим като възкресител. Христос отива в храма и с царствена власт изгонва оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършва множество изцеления на слепи, хроми и недъгави.

Денят на влизането на Христос в Йерусалим бележи началото на най-скръбната, но и на най-наситената с духовни послания седмица в живота на вярващия християнин - времето, в което Иисус Христос приема страданието и кръстната смърт, за да изкупи греховете на човечеството и чрез своето възкресение от мъртвите да му дари надеждата за спасение и вечен живот. Дните след Цветница до Възкресение Христово се наричат Страстна седмица и означават мъка и страдание. Затова на Цветница християнската църква припомня тържественото влизане на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.
