Награждават патриарх Вартоломей за опазване на климата, икуменически усилия и подкрепата за Украйна

2824
11 април 12:11
49
Награждават патриарх Вартоломей за опазване на климата, икуменически усилия и подкрепата за Украйна

Особено признание получиха усилията на патриарха в областта на икуменическите и междурелигиозните инициативи както в рамките на авраамическите традиции, така и извън тях

На 10 април 2025 г. фондация „Джон Темпълтън“ обяви присъждането на наградата „Темпълтън“ за 2025 г. на главата на Константинополската църква Вартоломей. Патриархът е признат за „пионерските си усилия да обедини научните и духовните подходи към връзката на човечеството с природата“. Представителите на фондацията подчертаха проектите на патриарха за опазване на околната среда, многобройните икуменически и междурелигиозни инициативи както в рамките на авраамическите традиции, така и извън тях.

В изявлението се подчертава и позицията на патриарх Вартоломей по въпросите на „суверенитета и териториалната цялост на Украйна“. Церемонията по награждаването ще се състои през септември 2025 г. в Ню Йорк.

Припомняме, че патриарх Вартоломей заяви, че през 1054 г. не е имало истинска схизма между Рим и Константинопол, а "напрежение, което се е увеличило с течение на времето“.

В продължение на повече от 30 години Вартоломей изразява убедителна морална и богословска визия за отговорността на човечеството да се грижи за Земята и да поддържа хармонията, единството и взаимната любов в рамките на религиозните общности и между тях. Той последователно увещава хората на вярата да възприемат отношението си към творението като свещен дълг, като твърди, че правенето на фалшиво историческо разделение между материалното и духовното може да отрече значението на замърсяването на околната среда.

„Вартоломей получава наградата „Темпълтън“ за това, че превръща грижата за околната среда в основен ангажимент в ролята си на духовен водач“, казва Хедър Темпълтън Дил, президент на фондация „Джон Темпълтън“. „Той използва силата на науките, за да разшири колективното ни разбиране за мястото и целта на човечеството в света."

„Вартоломей също така задълбочи представите на християните за това какво означава да бъдеш верен в днешния свят. Това включва грижа за всички аспекти на Божието творение, включително за хората около нас и за природния свят, в който живеем.“

В преследването на тази цел Вартоломей използва авторитета на своя пост - най-висшата духовна власт в Източноправославната църква - за да свика групи от учени, изследователи, политически лидери и духовници от католическия, еврейския и мюсюлманския свят. Като признава, че науката играе решаваща роля в подпомагането на религиозните лидери да приемат отговорността си да бъдат добри стопани на Земята, Вартоломей описва „икуменическия императив“. Грижата за творението, твърди той, е морален дълг, който надхвърля традиционните разделения между религиозни, светски и сектантски гледни точки. За тази цел той работи с други лидери, за да издигне екологичните проблеми като средство за грижа за най-уязвимите членове на нашите общества.

„Ние не сме собственици на тази планета“, казва Вартоломей в интервю за наградата „Темпълтън“. „Тя принадлежи и на следващите поколения. Ние сме просто настойници и жреци на околната среда, а не нейни собственици."

„Екологията не е политически или икономически въпрос. Тя е предимно духовен и религиозен въпрос, защото Бог я е създал и ни я е дал, за да я защитаваме, да я култивираме, да я използваме, но не и да злоупотребяваме с нея. Това е духовното измерение на екологията“, отбелязва той.

„Виждам, че имаме общ идеал, обща цел. Може би методите ни са различни, но крайната цел на всички нас е да спасим нашата планета, да създадем по-добри условия за живот на жителите на тази планета, която е нашият общ дом, нашата екосфера. Това е гръцка дума, която означава „дом“, а екологията е науката за нашия дом. Ние се допълваме взаимно, учени и медии, местни администратори и богослови, свещеници и епископи - ние се допълваме взаимно, за да служим на този общ идеал. Радвам се да науча, че наградата „Темпълтън“ се присъжда на Негово Всесветейшество Вартоломей“, заяви Джейн Гудол, доктор на науките, основателка на Института „Джейн Гудол“, пратеник на мира на ООН и носителка на наградата „Темпълтън“ за 2021 г.

„Имах привилегията да прекарам време с Негово Всесветейшество и не мога да си представя по-заслужил кандидат за тази чест. Усилията му да обедини тези различни групи, за да подчертае важността на опазването на природния свят, от който зависи нашето бъдеще, наистина имат значение.“

Вартоломей се присъединява към списъка от 54 носители на наградата, сред които са Света Тереза от Калкута (първата награда през 1973 г.) и Далай Лама (2012 г.). Наградата „Темпълтън“ за 2024 г. беше присъдена на психолога и учен д-р Пумла Гободо-Мадикизела. Преди нея бяха наградени медицинската сестра акушерка и защитник на здравеопазването Една Адан Исмаил (2023 г.), физикът теоретик д-р Франк Вилчек (2022 г.) и етологът и природозащитник д-р Джейн Гудол (2021 г.). Сред другите религиозни лидери, които са получавали наградата, са равинът лорд Джонатан Сакс (2016 г.) и архиепископ Дезмънд Туту (2013 г.).

Наградата „Темпълтън“ се смята за една от най-престижните в областта на религията. Нейният първи носител през 1973 г. е Майка Тереза. Впоследствие с наградата са удостоени Далай Лама XIV, архиепископ Дезмънд Туту, Александър Солженицин, кралят на Йордания Абдула II и други видни религиозни и обществени личности.

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също