Църквата чества светите равноапостолни братя Кирил и Методий

Църквата чества светите равноапостолни братя Кирил и Методий

   На 11 май Православната църква тържествено възпоменава светите равноапостолни братя Кирил и Методий – първоучители и просветители на славянските народи. Паметта им се чества от векове в църковния календар като ден на духовно просвещение, апостолска ревност и културно възраждане.

    Светите братя са родени в Солун през IX век и са били дълбоко свързани с християнската вяра и византийската култура. Константин (по-късно приел монашеското име Кирил) е бил блестящ философ и лингвист, а Методий – управител и монах с богословски дарования. През 862 г. са изпратени на мисия от византийския император в Моравия, за да проповядват Христовото учение сред славяните.

    За тази цел те създават първата славянска азбука – глаголицата – и превеждат Свещеното Писание и богослужебните книги на славянски език. Те стават защитници на идеята, че всяко племе трябва да има правото да славослови Бога на своя роден език. Светите братя не само учат и просвещават, но и се борят за признанието на славянския език в богослужението.

    Кирил умира в Рим през 869 г., а Методий продължава делото и става архиепископ на Панония. След неговата смърт учениците им намират прием в България, където цар Борис-Михаил приема делото им и създава благоприятна среда за неговото развитие. Охридската и Преславската книжовна школа са плод на този прием и стават люлка на старобългарската книжнина. Чрез тях делото на Кирил и Методий се разпространява в Русия, Сърбия и цялото православно славянство.

    Двамата светии са канонизирани заради апостолската си ревност и великото просветителско дело. На 11 май във всички православни храмове в България се отслужват празнични богослужения в тяхна чест. Този ден е повод за духовна благодарност и признание към онези, които са дарили славяните със слово и светлина.

    Богослови и духовници припомниха, че делото на Кирил и Методий е израз на „живото предание“, което Църквата съхранява през вековете. Днес повече от всякога звучи призивът им да се живее с истина, мъдрост и духовна просвета. Вдъхновени от тяхното дело, поколения българи продължават да търсят светлината на словото и истината на Евангелието.

    Паметта на равноапостолите Кирил и Методий остава неразривно свързана с българската история, култура и духовност.

    Светите равноапостолни Кирил и Методий – молете Бога за нас!

 

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също