Безглутенов хляб и бездимен тамян: Гръцката църква в САЩ променя Литургията

Екуменическият институт „Хъфингтън“ (HEI) към Гръцкия колеж „Свети Кръст“ наскоро беше домакин на многодневна конференция на тема „Събрани като едно тяло: увреждания, достъпност и приобщаване в Православната църква“, съвместно с Центъра за грижи за семейството на Гръцката православна архиепископия в САЩ, пише Бенджамин Диксън от американската редакция на СПЖ.
Инициативата е част от пилотната програма на Гръцката архиепископия „От името на всички“ за достъпност на енориите, финансирана с голяма субсидия от не кого другиго, а от Lilly Endowment – добре документирана организация, финансирана от тайни дарения от ЦРУ.
Близостта на Гръцката архиепископия до „трибуквените агенции“ вече не е новина. Истинската новина се крие в някои характеристики на т.нар. „адаптивна литургия“.
Може да се твърди, че наличието на преводач на американски жестомимичен език (ASL) за глухи енориаши е добро и пастирско намерение. Тази задача обаче следва да бъде възложена най-малко на подстриган четец, подготвен за такава свята цел. Известни са немалко случаи, в които предполагаеми преводачи на ASL са превеждали с жестове съвсем различно от казаното. Проповядването на Словото и воденето на миряните в молитва е свещена функция на духовенството. Следователно, тази роля би трябвало да се изпълнява от клирик – нисш или висш, според случая.
Друга въведена особеност е т.нар. "хипоалергенен тамян". И тук може да се оцени доброто намерение и дори да се аплодират усилията да се отговори на нуждите на едно все по-нездраво население.
Но истинският скандал – този, който може да граничи с ереста – е въвеждането на т.нар. „хранително-чувствителни евхаристийни дарове“.
Може да се предполага, че става дума за „безглутенов“ хляб, за да се отговори на нуждите на онези няколко православни християни в Америка, които може би имат реална алергия към глутен. Ще започнем оттук, за да подчертаем колко абсурдно е това от чисто статистическа гледна точка. Православните християни съставляват едва един процент от населението на САЩ. По същия начин, едва около 0.75% от американците имат действителна глутенова непоносимост. Какви са шансовете трите милиона православни християни да се припокриват с 2,48 милиона американци с действителна глутенова непоносимост? Доста малки. От общата приблизителна православна популация говорим за може би 16 750 души в най-добрия случай – отново, под 1%.
Сега някой би възразил: „Чакай, не каза ли току-що, че желанието да се отговори на нуждите на все по-нездравото население е достойно за аплодисменти?“ Да – но тамянът е функционален, а не сакраментален и централен елемент на вярата. Нека преминем към действително проблемната част – неверието в Евхаристията.
За съжаление, това не е първият случай в съвременната история, когато Гръцката архиепископия демонстрира липса на вяра в Евхаристията. Спомнете си 2020 г., когато бяха въведени няколко лъжици за раздаване на Светото Причастие. Явно Тялото и Кръвта на Иисус Христос могат да очистят греха и да победят смъртта, но не могат да стерилизират една лъжица! Сега, изглежда, Евхаристията е сведена до обикновен хляб и вино – хранителен риск за хора с глутенова чувствителност. Лудост!
Да не забравяме изоставянето на древните и свещени традиции в приготвянето на просфора – традиции, датиращи от хилядолетия – всичко това, защото може би един процент от православните християни не вярват, че ние, които сме само пръст и пепел, участваме в самия огън на Божествеността. Може би „паренето“, което усещаме, не е въображаема алергия, а нашите грехове.
И за да говоря ясно на онези, които казват: „Но аз наистина страдам от това“ – нека ви попитам: "вечната ви душа не струва ли малко умора, подуване или дискомфорт?"
И не, това не е дребна полемика „гърци срещу руснаци“. Обичам гърците и дълбоко ценя гръцката традиция и благочестието на ежедневните гръцки вярващи – благочестие, което често ме кара да се засрамя от своето собствено. Става дума за вярност към Христос, към традицията на светите отци – а не за измисляне на решения на несъществуващи проблеми.
Не всяка идея, която ни шепне на ухото феята на добрите намерения, е наистина добра – повярвайте ми! Моля се гръцките ми братя и сестри да издигнат глас, та това богохулство да бъде хвърлено в пепелта на историята – заедно с нечестивия съюз, който го финансира.
Източник: СПЖ

