В Украйна не може да има друга църква, освен ПЦУ – депутат Павленко

Павленко е убеден, че Украинската Православна Църква не може да работи едновременно с ПЦУ в страната.
Народният депутат на Украйна от партия „Европейска солидарност“ Ростислав Павленко заяви, че дори Украинската Православна Църква да скъса връзките си с Руската Православна Църква, тя няма да може да действа на територията на Украйна, ако не се присъедини към ПЦУ, съобщават "Украински новини".
Той подчерта, че след предоставянето на томоса за автокефалия на ПЦУ от Константинополската патриаршия всякакви паралелни юрисдикции на православните в Украйна са възможни само със съгласието на ПЦУ.
„Вселенският Патриарх многократно е заявявал, и по-специално през 2020 г. – в отговор на известен призив на журналисти – че настоящият епископат на УПЦ-МП се разглежда като титулярни свещенослужители. Тоест свещенослужители, които имат определена титла, но не ръководят съответните си епархии и енории. Тоест те са свещеници, те са йерарси, но тяхното обединение не е църква. УПЦ-МП не е в диптиха – списъка на автокефалните православни църкви. Но ПЦУ след Томоса е. На територията на Украйна не може да има друга Православна Църква след Томоса, освен ПЦУ“, – каза Павленко.
Павленко е сигурен също така, че ако УПЦ се забрани, нейните представители няма да могат да създадат нова православна юрисдикция на територията на Украйна без споразумение с ПЦУ. Той смята, че съществуването на православна юрисдикция успоредно с ПЦУ противоречи на каноните на Църквата.
Нардепът заяви, че православният свят се ръководи от каноните и решенията на Вселенските събори, той е йерархична система на каноничното право, и каза, че Томосът за автокефалията на ПЦУ е крайъгълен камък за православния свят в Украйна.
Както съобщава СПЖ, главата на комитета на Радата, Потураев, озвучи изискванията към УПЦ в светлината на новия законопроект.
