Митрополит Онуфрий: Украинската православна църква окончателно се раздели с Москва

Предстоятелят на УПЦ подчерта, че след решенията на Събора от 2022 г. Църквата се е отделила напълно от Московската патриаршия
Предстоятелят на Украинската православна църква – Негово Блаженство митрополит Киевски и на цяла Украйна Онуфрий – публикува обръщение по повод третата годишнина от историческия Събор на УПЦ, проведен на 27 май 2022 г. в манастира „Св. Пантелеймон“ в Теофания. Обръщението е разпространено от пресслужбата на УПЦ.
В посланието си митрополит Онуфрий припомня, че Съборът е бил свикан след началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна – време, в което Църквата е била изправена пред сериозни предизвикателства, изискващи съборно решение.
„За съжаление, след началото на пълномащабната инвазия Московският патриарх Кирил напълно застана на страната на руското политическо ръководство, като последователно оправдаваше военната агресия срещу Украйна“, подчерта предстоятелят.
Негово Блаженство отбелязва, че Съборът е приел редица фундаментални изменения в Устава за управление на УПЦ, които свидетелстват за пълното канонично отделяне от Московската патриаршия. От устава са премахнати всички клаузи, свързващи УПЦ с Руската православна църква, а постановленията на последната вече не са в основата на дейността на УПЦ.
„След 27 май 2022 г. ние вече не сме част от Московската патриаршия. Съборът ясно заяви стремежа на нашата Църква към пълна канонична независимост. И днес ние притежаваме всички атрибути на тази независимост“, заяви митрополит Онуфрий.
Той подчерта, че в момента УПЦ самостоятелно решава всички въпроси, свързани с вътрешния и външния си живот: открива нови епархии, избира епископи и предстоятел без намеса от страна на други поместни църкви, самостоятелно произвежда свето миро и основава енории в чужбина.
„Надяваме се, че цялото семейство на автокефалните поместни църкви ще ни подкрепи морално, ще утвърди нашата канонична независимост и ще я отбележи с подобаващо отличие“, допълни митрополит Онуфрий.
В края на обръщението си Негово Блаженство призова всички вярващи да се молят за Украйна, нейния народ и войници, както и за Църквата, „за да я подкрепя Господ по време на трудните изпитания“.
Ето текста на цялото послание:
АДРЕС
По повод третата годишнина от Събора на Украинската православна църква, проведен на 27 май 2022 г. в Киев (Теофания)
Христос възкръсна!
Искрено поздравявам всички с великия празник на Светлото Христово Възкресение, чрез което Христос, нашият Спасител и Господ, „смъртта победи и на тези, които са в гробовете, дари живот“ (тропар на Пасха).
В тези благословени пасхални дни отбелязваме третата годишнина от Събора на Украинската православна църква, проведен в Киев, в манастира „Св. Пантелеймон“ в Теофания.
През 2022 г., след началото на пълномащабната руска агресия срещу Украйна, светата ни Църква беше изправена пред трудни предизвикателства, чието преодоляване беше възможно единствено чрез съборния църковен разум. И ние поехме пътя на духовна трезвост.
На 27 май 2022 г. в манастира „Св. Пантелеймон“ в Теофания се проведе Събор на Украинската православна църква, който прие важни и исторически решения.
За съжаление, след началото на инвазията Московският патриарх Кирил открито подкрепи политическото ръководство на Русия и започна системно да оправдава военната агресия. В отговор още в първите седмици на войната множество свещеници от нашата Църква изразиха несъгласието си с неговите думи и действия. Енории и цели епархии в различни региони на Украйна спряха да споменават името му по време на богослужение. В тази обстановка Светият синод на УПЦ реши да свика извънредна среща на епископи, свещеници, монаси и миряни в Киев, за да обсъди живота на Църквата в условията на война.
Събранието започна на 27 май сутринта. Присъстваха представители на всички епархии – епископи, клирици, монаси и миряни – лично или дистанционно. Събранието имаше необходимия кворум, за да прерасне в пълноправен събор. След единодушна подкрепа от участниците, още същия ден се проведоха заседания на Светия синод, на Архиерейския събор и на събора на УПЦ.
Този велик събор започна работа следобед на 27 май. Преобладаващото мнозинство от делегатите подкрепи пълното отделяне на УПЦ от Московската патриаршия. Затова в Устава за управление бяха приети фундаментални промени, отразяващи пълната канонична автономия на УПЦ. Премахнати бяха всички клаузи, свързващи Църквата с Руската православна църква. Указите на РПЦ вече не са основа за нейното управление. Предстоятелят на УПЦ се избира пожизнено от епископата ѝ и не получава благословение от патриарха на Москва. Митрополитът на Киев и на цяла Украйна престана да бъде член на Светия синод на РПЦ. Името на Московския патриарх вече не се споменава на богослуженията.
Съборът категорично осъди руската агресия и отхвърли позицията на патриарх Кирил. Обявено беше и възстановяването на ритуала на помирението. Делегатите се изказаха в подкрепа на мисионерска дейност сред украинските бежанци в чужбина, с цел съхраняване на тяхната православна идентичност.
По този начин Съборът в Теофания преди три години коренно промени живота на нашата Църква. Днес УПЦ самостоятелно управлява вътрешния и външния си живот: основава епархии, избира архиереи и предстоятел, произвежда свето миро, създава енории извън страната – всичко това без намесата на други църковни юрисдикции.
Надяваме се, че семейството на автокефалните поместни православни църкви ще приеме и потвърди тази канонична независимост с подобаващо признание.
Свещената история ни учи, че съборите, които пазят чистотата на вярата и морала, се ръководят от благодатта на Светия Дух, Който „ще ви води към всяка истина“ (Йоан 16:13). Уверени сме, че дори в тези тежки времена Господ не ни е изоставил, а ни води към Царството Си.
Затова, в деня на третата годишнина от Събора, призовавам към усилена молитва за нашата родина Украйна, за нейния народ и защитници, както и за Църквата, за да може Господ да ни укрепи в изпитанията, да ни разкрие Своята воля и да ни дари сили да я изпълним.
Призовавам Божието благословение над всички нас.
† ОНУФРИЙ
МИТРОПОЛИТ НА КИЕВ И НА ЦЯЛА УКРАЙНА, ГЛАВА НА УКРАИНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА