Източници на СПЖ: Преговорите за Украйна включват край на гоненията срещу УПЦ

2824
21 Май 06:49
46
Източници на СПЖ: Преговорите за Украйна включват край на гоненията срещу УПЦ

По време на преговори между САЩ и Русия за бъдещето на Украйна един от ключовите акценти е поставен върху прекратяването на религиозните преследвания в страната, съобщават източници на СПЖ близки до администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Според информацията, на някои от дипломатическите форуми и неофициални срещи е поставено условие украинските власти да прекратят натиска и дискриминационните действия срещу каноничната Украинска православна църква (УПЦ). Проблемът с нарушаването на религиозната свобода се оказва все по-често повдиган въпрос от международни християнски организации, правозащитници и представители на редица държави.

На 19 май 2025 г. в частна среща с папа Лъв XIV във Ватикана американският вицепрезидент Джей Ди Ванс и държавният секретар Марко Рубио обсъдиха не само мирните преговори, но и религиозната свобода — включително преследванията срещу християните в Украйна. Представител на Белия дом обяви, че темите са включвали „религиозна свобода, преследването на християните по света и общия ангажимент на президента Тръмп и папа Лъв XIV за спиране на убийствата в Украйна. Официален говорител на Белия дом потвърди, че част от разговорите с папата са посветени именно на преследванията на християните в Украйна. Рубио, който също присъства на срещата и изрази подкрепа за дипломатическите усилия за защитата на вероизповеданията, като акцентира на нуждата от международни гаранции за религиозните общности.

Преди ден руският външен министър Сергей Лавров също подчерта, че Русия няма да изостави православния народ на Украйна в беда и ще се бори за възстановяване на правата на каноничната Православна църква.  

„Искам да уверя всички присъстващи, че Русия няма да остави православния народ на Украйна в беда и ще гарантира, че законните му права ще бъдат спазвани, а каноничното православие ще си върне централното място в духовния живот на хората по украинските земи“, заяви Лавров.

Той подчерта, че киевският режим не оставя каноничното православие на мира. „Трагичен и същевременно ясен пример за неговата мизантропска природа се превърна в дългогодишното преследване на най-голямата конфесия в страната - Украинската православна църква, която властите, окопали се в Киев, доведоха до близо до законна ликвидация. Завземането на църкви, вандализмът, нападенията срещу свещеници и енориаши не спират“, отбеляза Лавров.

„Доказателство за богохулната политика е злоупотребата с чувствата на вярващите чрез организиране в главния манастир на страната – Киево-Печерската лавра – на работа по, цитирам, „инвентаризация и проверка на историческата и научна стойност на мощите на светци“. Тези богохулства се извършват с мълчаливото съгласие и дори подкрепата на много европейски страни, където призраците на неонацизма и сатанизма надигат глава“, заяви Лавров.

Според източниците на СПЖ, тези изказвания и срещи освен политически и дипломатически сигнали са и явно послание, че прекратяването на дискриминацията и натиска върху УПЦ е сред основните теми в международните преговори — и ще бъде включено като условие в евентуално мирно споразумение. Очаква се темата да бъде дискутирана и по време на подготовката на по-големи дипломатически формати и мирни инициативи.

Дискусиите идват на фона на множество докладвани случаи на отнемане на храмове, натиск върху духовници и ограничаване на богослужебната дейност на УПЦ, особено след началото на войната през 2022 г. Въпреки че украинските власти настояват, че действията им са насочени срещу „проруски структури“, редица международни експерти предупреждават, че подобна политика нарушава основни права и може да бъде възприета като преследване на религиозна основа.

Източници твърдят, че в хода на преговорите за мир и бъдещо урегулиране на конфликта се обсъжда механизъм за наблюдение и гаранции относно защитата на религиозните общности в Украйна. Очаква се въпросът да бъде поставен и на по-високо ниво в рамките на подготвяните международни инициативи за мир.

От страна на Украинската православна църква засега няма официален коментар, но архиереи на няколко пъти подчертаваха, че „мирът не може да бъде постигнат без справедливост и свобода на вярата“.

През август 2024 г. президентът Володимир Зеленски подписа закон, предвиждащ забрана за дейността на религиозни организации с връзки към Русия, като основна мишена беше Украинската православна църква, исторически асоциирана с Московския патриархат. 

Международни организации като Human Rights Watch и ООН изразиха опасения, че този закон може да наруши религиозните права на УПЦ и да доведе до дискриминация по религиозен признак. Покойният папа Франциск призова за гаранция на свободата на вярата, заявявайки, че „правото да се молят не трябва да бъде отменяно“.

Според източниците на СПЖ, защитата на Украинската православна църква и прекратяването на административния и съдебен натиск срещу нея се поставят като условие в рамките на мирните преговори между Запада и Киев. Очаква се това да бъде включено в механизми за наблюдение и международни гаранции за религиозните права в страната.

 

 

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също