Министър Вълчев: Водим разговор за предмет "Добродетели и религии"

И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет "Религия", който е част от раздела с факултативните часове. Бяха създадени и утвърдени три програми след много обсъждания, между които се избира. Едната е за православно християнство с елементи на конфесионално образование, другата е ислям с елементи на конфесионално образование, а третата е без елементи на конфесионално образование, с акцент върху история на релиигиите.
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на актуален въпрос на какъв етап е идеята за въвеждане на предмета "Добродетели и религия" и каква е визията на него, който му беше зададен на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.
Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план и второ, да бъде разширен като значение и да не е единствено само "Религия", а да бъде "Добродетели и религии", обясни министър Вълчев.
"Това означава, че ще поставим акцент не толкова и само върху религията, а върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. И с фокус върху етичните норми, които обединяват, а не само върху конфесионалния елемент. Ще предложим и текст, че учениците ще имат възможност за избор между програми, както в момента имат тази възможност за избор, като тези програми най-вероятно пак ще бъдат три. Може да се обмисли и четвърта програма, но най-вероятно ще бъдат три програми. Две с елемент на конфесионално образование, както е в момента, и трета - без елементи на конфесионално образование, която вероятно ще изберат най-голяма част от учениците и родителите. Това ще го предложим с промените в ЗПУО, които възнамеряваме да публикуваме за обществено обсъждане вероятно до средата на май",
каза министър Красимир Вълчев.
"Ще дадем и свобода, но ще акцентираме и върху възпитателната функция. Убедени сме, че ако обединим усилията с Българската православна църква, с духовенството, ако имаме такъв час, в по-голяма степен ще постигнем целта на образователната система - да направи децата добри хора, а не само да ги направи знаещи и можещи",
изрази увереност образователният министър.
На срещата през февруари патриарх Даниил поздрави министър Вълчев за заявената воля и изрази готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещи промени. Той подчерта, че това ще подпомогне не само образователната система, но и ще даде още повече знания на децата, както ще им даде нравствена и морална перспектива, което е предпоставка и за намаляване на агресията. По време на срещата бе подчертан и натрупаният опит през последните години след влизането на избираем час по православно християнство в училищата и разработените учебници за него. Патриарх Даниил подчерта и че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.
Преди дни патриарх Даниил каза, че часовете по "Религия" нямат за цел да бъде натрапена вярата на някого, защото тя е нещо изключително лично, а да се даде информация, за да не го научават децата от някого, който има пристрастно отношение към религията, и да се получава неадекватна информация. Това каза българският патриарх Даниил пред журналисти в Кюстендил на въпрос за въвеждането на религията в училище.
Свещеник Любомир Казашки каза пред СПЖ, че Въвеждането на редовен предмет "Религия" в училищата може много да помогне при формиране на правилен мироглед у подрастващите. Вяра в Бога на сила не може да се даде. При всеки в някакъв непредвидим момент настъпва тази нужда от връзка с Господа. Когато настъпи този момент, на нуждата от среща с Бога, тази личност, млада или вече зряла, ще знае къде и как да Го потърси и да се срещне с Него и с Неговата благодат. При някои може би никога не идва тази нужда, но пък малко обща култура няма да им навреди.
