"Сатанизъм", "кощунство", "безбожници": Вълна от възмущение в България след като киевските власти оскверниха Лаврата

Вълна от възмущение и молитви за подкрепа в България след оскверняването на Киевско-Печорската лавра. Сериозен отзвук в София и цялата страна предизвика нахлуването на киевските власти в една от най-големите светини на Православието. Новината, първо съобщена от СПЖ, бе препечатана в други информационни сайтове и социални медии, където доведе до хиляди споделяния и коментари.
"Оскверняването мощите на светите Божии угодници е завоалирано под благовидния претекст да се "вземе ДНК"? Колко невярващ трябва да си, за да правиш това? В какво морално блато трябва да плуваш и какво дъно трябва да копаеш, за да не усетиш какво правиш? И то по време на пост ? Да видим кой и дали въобще ще се реагира."
"Целта е кощунство!"
"Богохулство на властта в Лаврата!"
"Сатанизъм"
"Зеленски има за задача да унищожи православието. Но църквата е надживяла и по-големи гонения."
"Бесове, бесове, бесове. Но Бог вижда."
Българският депутат от "Възраждане" Цончо Ганев написа след въпрос на СПЖ:
"Безбожници, които първо поругаха множество църкви и манастири, а сега и мощите на светци?!?"
Това са само малка част от коментарите в социалните медии и православните групи на новината за влизането в Лаврата на комисари, които да изследват мощите на светците, погребани в пещерите на манастира.
Освен възмущение православните от България отправят и молитви Бог да вразуми извършителите на това кощунство и да даде сили на духовниците и миряните в Украинската православна църква да преминат през това изпитание.
""В света скърби ще имате; но дерзайте: Аз победих света." (Йоан 16:33). Нищо ново по тъжната пустош на човешките беззакония - всяко време има своите фанатизирани богоборци и притеснители (и във всички времена Църквата им надделява)."
"Чудотворна икона на Пресвета Богородица «ВСЕЦАРИЦА» Киевско-Печорска (Намира се в Киевско-Печорската лавра). Радвай се, Всецарице, благодатна целителко на нашите недъзи. Радвай се, Благодатна Целителнице на душите и телата ни. „Радвай се, пресветла и прекротка небесна Гълъбице, с красотата на благополепието Си просвети вътрешната ми тъмнина; чуй, Владичице, чуй сърдечната ми въздишка; поръси ме с росата на щедрата Си благодат и съживи унилия ми дух.”
"Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй нас грешните. Амин."
"Спаси, сохрани, невведи нас в изкушение и избави от всякия скверних!"
Официална реакция от Светия Синод на Българската православна църква засега няма по обясними причини. Водещият принцип е съборността, което означава, че за обща позиция се изисква митпоролитите да се съберат и да стигнат до съгласие. Това по традиция се случва бавно и премислено.
Отдавна са известни противоречията сред висшите ни духовници за разкола в Украйна и действията на Константинополския патриарх Вартоломей. Припомняме, че все още Синодът не е взел отношение за създаването на неканоничната ПЦУ. Въпреки че разногласията са по-скоро политически, отколкото църковно-правни, предстои да видим дали ще има общо изявление на Светия Синод за събитията в Ларвата.
Последната позиция на българските митрополити за случващото се в Украйна бе в далечната вече 2015-а година, когато те се обърнаха към тогавашния президент Петро Порошенко с "молба да предприемете всички необходими мерки за защита правата на Украинската православна църква, като я предпазите от превземане на храмовете й, а също така и от всякакви други форми на насилие."
Иначе отделни митрополити, сред които и настоящият патриарх Даниил като предстоятел на Видинската епархия, са изразявали ясна и категорична позиция в защита на каноничната Украинска православна църква и несъгласие с действията на политическата власт в Киев по отношение на църквата.
През март 2019 година тогава митрополит Даниил написа писмо до Синода, с което се разграничи от мълчанието за разкола в Украйна, неканоничния томос на Вартоломей за ПЦУ, както и за гоненията срещу православни християни.
"Според нашето скромно мнение, ние сме длъжни да застанем твърдо и да защитим каноничноправния ред в светата Православна църква, който е гаранция за съхраняване на църковното единство и на основата на който може да се преодолее сегашната криза. Нямаме правото да сме равнодушни и по някакъв начин да допуснем оправдаване на претенции, които още в сегашната ситуация показват, че ще имат катастрофални последици за Православната църква.
Спазването на принципа на съборността, поставянето на украинския църковен въпрос на Всеправославно обсъждане е пътят, по който този въпрос успешно може да бъде решен, както от своя печален опит БПЦ – БП знае това много добре."
Тогава Светият Синод в мнозинството си се разграничи от позицията на митрополит Даниил.
По-рано през 2018-а година на закрито заседание Светия Синод разгледа искането на Руския патриарх Кирил за свикване на всеправославен събор, който да осъди създаването на неканоничната ПЦУ. Тогава идеята подкрепиха само трима - Ловчански Гавриил, Варненски и Великопреславски Йоан, Видински Даниил, осем бяха против, а двама с особено мнение.
Само два месеца след като бе избран за български патриарх Даниил изпрати писмо до Негово Блаженство Киевския и на цяла Украйна митрополит Онуфрий, в което изрази подкрепата си:
"Времето на Вашето първосветителство съвпадна с тежки изпитания за украинския народ и неговата Църква. Вие устояхте и продължавате, с Божията помощ, да устоявате на всички опити за създаване на разединение, опазвайки единството, целостта и каноничността на Украинската православна църква. Същевременно това бяха години на разделение вътре в самото украинско общество, при което Вие винаги се проявявахте като обединител и миротворец - евангелски дълг за всеки един истински Христов пастир."
Както каза за оскверняването на Лаврата известният гръцки богослов, канонист и свещеник Анастасиос Гоцопулос, цитиран от СПЖ:
"Мълчанието на целия православен свят за преследването на УПЦ само насърчава украинските власти."