Румънският патриарх: Мисията на богословите е служение и любов

Снимка: basilica.ro Снимка: basilica.ro

В епоха на секуларизъм богословието трябва да свързва духовния живот с мисията на Църквата в обществото

Румънският патриарх Даниил поздрави в четвъртък завършващите студенти от Богословския факултет на Букурещкия университет в Патриаршеския дворец, напомняйки им за тяхната мисия в обществото – непрестанно служение на Бога и на ближните, пише basilica.ro.

В обръщението си Негово Блаженство подчерта, че богословското образование не се изчерпва с усвояването на теоретични знания, а има за цел и практическо формиране на студентите чрез духовен диалог, участие в енорийския живот и църковни образователни проекти, които показват, че истинското познание за Бога е общение в любовта.

Церемонията по полагането на клетвата за вярност на випуск 2025 на Православния богословски факултет „Юстиниан Патриарх“ се провежда в контекста на настоящата година, обявена от Свещения Синод на Румънската православна църква за Почетна година на Стогодишнината от въздигането на Румънската патриаршия и Възпоменателна година на духовниците и изповедниците на православната вяра от XX век.

Това събитие представлява съществен момент в процеса на духовното формиране, като свидетелства за зрялост и отговорност. Младите богослови, които днес благодарят на Бога за изминалия път, са били подготвени от своите преподаватели да вложат с труд и благодат натрупания опит в служение на Църквата и нейния народ.

Приложението на богословските знания към реалните обстоятелства от живота е белег за способността на младите богослови да разпознават нуждите на вярващите, изискванията при преподаването на Религията, значението на социално-филантропската дейност на Църквата, както и грижата за опазването и управлението на свещеното културно наследство на Румъния.

Затова днешното академично богословие е призвано да прилага нови и динамични методи на изследване и изразяване, с оглед засилване на нейната мисия в интелектуалното и духовното формиране на младото поколение.

В този контекст преоткриването на връзката между богословие и духовност, между вяра и християнски живот трябва да се превърне в приоритет за съзнанието и мисионерската дейност на Църквата в усилията ѝ за освещаване на живота и укрепване на християнското свидетелство в обществото.

В условията на нарастваща секуларизация се усеща все по-остро нуждата богословските факултети да засилят академичните си изследвания върху връзката между духовния живот и социалната мисия на Църквата.

Поради това, по време на обучението си студентите трябва да усвояват не само теоретични знания, но и да развиват практически умения чрез срещи с духовни хора, участие в активния живот на енории и манастири, както и чрез християнски образователни проекти за деца и младежи.

Основният критерий за духовната стойност на едно богословие трябва да бъде неговото съответствие с Логоса – Бог Слово, с учението и делото на Христос за спасението на света, защото единствено Той ни показва как познанието за Бога се превръща в общение на любов и живот с Него и с ближния.

В съзвучие с мисленето на светците на Църквата, свещеномъченикът и изповедник отец Думитру Станилоае чрез своето богословие ни показа, че православието е преди всичко вътрешно, мистично дело – съединение на човека с Бога чрез Иисус Христос в Светия Дух.

Човешката личност се освещава и обожава в съзнателна и свободна връзка с Богочовешката Личност на Христос, Който въвежда човека в любовта и светлината на Пресветата Троица. Църквата, чрез учението си и светите тайнства, насърчава духовния, вътрешен живот – т.е. присъствието на Божието царство в човека, защото всички духовни дарове са дадени на човека, за да расте в духовно съвършенство в общение с Бога – Източника на вечния живот.

Към този начин на мислене и живот сме призвани да се стремим всички – преподаватели и студенти в богословските училища, като усилено култивираме духовното разсъждение – способността да различаваме между духа на Христос и духа на секуларизирания свят.

В това отношение Св. апостоли ни наставляват:

„Недейте се съобразява с тоя век, но преобразявайте се чрез обновяването на ума си, за да познаете от опит що е Божията воля, това, що е добро, угодно Нему и съвършено“ (Римляни 12:2).
Надяваме се настоящият випуск на Православния богословски факултет „Юстиниан Патриарх“ към Букурещкия университет да даде на Църквата нови мисионери – „труженици в Господнята нива“ – за радост на православния народ.

Поздравяваме всички завършващи и техните преподаватели, като им желаем здраве, радост и Божия помощ във всяко добро дело, за много и благословени години!

С особена почит и отеческо благословение:
† Даниил
Патриарх на Румънската православна църква

Както писа СПЖ на 1 юли Румънската православна църква категорично отказа да признае ПЦУ в отговор на призива на украинския посланик в Букурещ. Докато Киев дискриминира румънските енории и погазва собствените си закони, това е невъзможно, посочват в позиция румънските духовници, пише STIRIPESURSE.RO.

 

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също