Румънската църква отказа да признае ПЦУ: „Украйна не спазва законите си“

За разлика от българския разкол от 90-те години, казусът с ПЦУ не е решен с всеправославно съгласие
Румънската православна църква категорично отказа да признае ПЦУ в отговор на призива на украинския посланик в Букурещ. Докато Киев дискриминира румънските енории и погазва собствените си закони, това е невъзможно, посочват в позиция румънските духовници, пише STIRIPESURSE.RO.
Украинският посланик в Букурещ Игор Прокопчук подчерта в четвъртък изключителната важност на пълното признаване на Православната църква на Украйна от страна на Румънската православна църква. „Подчертавам първостепенното значение на въпроса за пълното признаване на Православната църква на Украйна от Румънската православна църква“, заяви Игор Прокопчук на пресконференция, като отбеляза, че това би „укрепило отношенията и доверието между народите на нашите страни“.
В отговор, Румънската православна църква, изключително за STIRIPESURSE.RO, представи исторически обоснована позиция, обяснявайки защо въпросът е толкова сложен. Патриаршията подчерта враждебното отношение на украинската държава към румънските вярващи в Украйна, изразяващо се в нарушаване на правата им за изповядване на вярата – в пълен контраст с отношението на румънската държава към украинските енориаши в Румъния.
„По отношение на църковната ситуация в Украйна, позицията на Румънската православна църква остава тази, формулирана от Светия Синод по време на работната му сесия на 21 февруари 2019 г., а именно:
„В продължение на почти 30 години проблемът с разкола в Украйна не беше решен и не беше направен опит за всеправославно посредничество, както беше в случая с разкола в България“, посочи Патриаршията изключително.
„След като се установи безизходица в решаването на ситуацията, Вселенската патриаршия предостави томос за автокефалия на епископи, духовници и вярващи, които се намираха в разкол с Руската православна църква и с цялото Православие. Този томос обаче беше приет единствено от онези украински православни, които не бяха в общение с Московската патриаршия.“
Следователно, въпросът за църковното единство в Украйна все още не е напълно решен, включително и поради голямото рускоезично население, което поддържа пряка връзка с Московската патриаршия.
Относно напрегнатата църковна ситуация в Украйна, Светият Синод на Румънската православна църква потвърждава вече изразената позиция в заседанията от 24 май 2018 г. и 25 октомври 2018 г. Тогава се препоръча Вселенската и Московската патриаршии да намерят чрез диалог решение на посочения църковен спор, с оглед запазване на единството на вярата, зачитане на административно-пастирската свобода на клира и вярващите в страната (включително правото на автокефалия) и възстановяване на евхаристийното общение.
В случай на неуспех на двустранния диалог, е необходимо свикване на синксис на всички предстоятели на православните църкви за разрешаване на съществуващия проблем.
За да се вземе коректно решение от страна на Светия Синод на Румънската православна църква на бъдеща сесия, ще се вземе предвид с приоритет фактът, че в Украйна съществуват 127 румънски православни енории, особено в Северна Буковина, намиращи се под юрисдикцията на Украинската православна църква – Московска патриаршия.
Необходимо е действително консултиране с тези румънски православни, които се стремят да запазят своята етническа и езикова идентичност.
В този смисъл трябва да се получат писмени гаранции от страна на църковните и държавните власти на Украйна, че ще бъде уважавана етническата и езиковата идентичност на румънците, както и че те ще имат възможност да се организират в Румънски православен викариат и да поддържат духовна връзка с Румънската патриаршия – чрез изпращане на богослужебни и богословски книги на родния им език – румънски.
„В Румъния вече функционира Украински православен викариат от 1990 г.“, се посочва още в отговора.
Румънската православна църква за положението на румънците в Украйна
„В резултат на консултации с румънски православни клирици и миряни в Украйна, мнозинството от тях категорично – дори със страх – отхвърлят евентуално преминаване под юрисдикцията на Православната църква на Украйна.
Румънските православни в Украйна считат, че признаването на тази църква от страна на Румънската православна църква автоматично би довело до засилен натиск от страна на украинските власти да бъдат принудени да преминат под юрисдикцията на митрополит Епифаний.
От друга страна, украинската държава не спазва собствените си закони, отказвайки да признае Религиозната асоциация (Администрацията) „Румънска православна църква в Украйна“, въпреки че тя отговаря на всички правни изисквания, предвидени в действащото украинско законодателство.
Още повече – обещанията на украинските власти да гарантират извършването на богослужения на румънски език изглеждат лишени от достоверност, особено в контекста, в който същите тези власти се хвалят с извършването на първата литургия на украински език в църква в Чернивци, превзета насилствено, на чийто фронтон е изписано на румънски език с кирилски букви: „Един в три Лица – Бог“.
Тази ситуация поставя сериозни въпроси относно искреността и добросъвестността на техните действия“, заяви още Румънската православна църква.
Източник: stiripesurse.ro