Патриаршията на Грузия: ЕС ни притиска да легитимираме ЛГБТ идеологията

Илия II католикос-патриарх на цяла Грузия Снимка: fortuna.ge Илия II католикос-патриарх на цяла Грузия Снимка: fortuna.ge

Грузинската Църква осъди исканията на ЕС да се премахнат закони срещу ЛГБТ пропагандата сред деца, наричайки ги предателство към християнските ценности.

21.07.2025г. - Патриаршията на Грузия публикува официално изявление, в което изразява сериозна загриженост относно последните препоръки на Европейския съюз, свързани със законодателството на страната относно семейните ценности и въпроси, свързани с ЛГБТ.

Според изявлението: „Последните препоръки, отправени от Европейския съюз към Грузия, предизвикаха сериозна тревога сред грузинското общество и в Православната църква.“ Основната загриженост се отнася до искането на ЕС „за отмяна на законодателството, което защитава святостта на семейството и ограничава така наречената ЛГБТ пропаганда, насочена към непълнолетни“.

Патриаршията подчертава, че тази позиция „противоречи на дългогодишните принципи и уверения, многократно изразявани от представители на ЕС и високопоставени дипломати по време на многобройни срещи с ръководството на Грузинската православна църква“. На тези срещи „последователно бе изяснявано, че интеграцията на Грузия в европейските структури не е обвързана с насърчаването на нетрадиционни начини на живот“.

Ето цялото послание на Грузинската православна църква: 

Съдържанието на последните препоръки на Европейския съюз към Грузия предизвиква сериозно безпокойство в грузинското общество и в Православната църква на Грузия. Става дума за онази част, която съдържа искане за отмяна на законодателството, защитаващо святостта на семейството и ограничаващо т.нар. ЛГБТ пропаганда сред непълнолетни.

Този подход напълно противоречи на принципите и изявленията, които в продължение на години бяха изразявани както от представители на страните от ЕС, така и от високопоставени дипломати по време на многобройни срещи с висшия клир на Грузинската православна църква. От тяхна страна винаги ясно бе заявявано, че процесът на интеграция на Грузия в европейските структури не е свързан с насърчаването на нетрадиционен начин на живот.

По време на срещите с Католикос-Патриарх Илия II (чиито записи съществуват) винаги ясно е било заявявано, че волята на грузинския народ е да защитава християнските и традиционните семейни ценности. Също така бе заявено, че по пътя към присъединяването към европейските структури няма да се поставят категорични изисквания или да се налагат задължения, противоречащи на нашите традиции.

Негово Светейшество и Блаженство Илия II неведнъж е подчертавал, че европейският избор може да се осъществи само при условия, при които няма да се налага учение, противоречащо на Божия закон, каквото е пропагандата на нетрадиционния начин на живот. На този фон включването в настоящите препоръки на ЕС на такива разпоредби, които пряко или косвено предполагат отмяна на закони, защитаващи непълнолетните от ЛГБТ пропаганда, предизвиква голямо разочарование, тъй като напълно противоречи не само на Божието учение и основите на християнството, но и на устните и писмени обещания, които многократно са били заявявани в миналото в отношенията с партньорските държави.

Заслужава да се отбележи, че навремето законите относно семейните ценности и защитата на младежта от пропаганда на нетрадиционен начин на живот бяха напълно подкрепени от вярващото общество, а Църквата изрази благодарност към властите. Дори и днес, в настоящите обстоятелства, вярващата общност смята, че тези закони са напълно адекватни за укрепване на здравия обществен ред.

За съжаление, последните препоръки на Европейския съюз днес вече явно представят противоречива позиция: от една страна, се говори за подкрепа на семейните традиции и защита на подрастващите от ЛГБТ пропаганда, а от друга – за стремежа на страната към европейска интеграция – което поражда разочарование у голяма част от грузинското население.

По-рано СПЖ публикува интервю с германския културолог и издател Грегор Фернбах, според когото бъдещето на християнството в Европа никак не е сигурно.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също