Архиерейска света Литургия и предаване на знамето в Софийската духовна семинария "Свети Иван Рилски" (видео)

На 24 март 2025 г., в навечерието на празника свето Благовещение, бе отслужена празнична вечерня с петохлебие от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. В богослужението взеха участие: прот. Козма Поповски – ефимерий, свещ. Слави Спасов – заместник-ректор, и дякон Борислав Василев.

На 25 март православните християни празнуват радостното събитие – донесената Блага вест на Дева Мария от Ангела Божий за раждането на очаквания Спасител. Този празник е особено скъп за всички семинаристи, защото се свързва с почти стогодишната традиция по предаване на семинарското знаме, което символизира завършването на дванадесети клас.
През тази година 117-ият випуск на духовното училище предаде осветеното знаме с образа на патрона на Софийската духовна семинария – св. Йоан Рилски – на своите по-малки братя от единадесети клас.

Празничният ден започна с Божествена света Литургия, възглавена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Митрополитът бе в съслужение с Негово Преосвещенство Знеполски епископ Мелетий, ректор на Софийската духовна семинария, заместник-ректора свещ. Слави Спасов, ефимерия свещ. Козма Поповски, протодякон Деян Короновски и дякон Борислав Василев.

Завършващите ученици пяха на клира антифонно на двете певници, с диригенти на левия клир – Иван Александров от 12 клас, а на десния – Димитър Еманоилов, също от 12 клас. Всички дванадесетокласници показаха завидни певчески умения и добро усвояване на материала по източно-църковно пеене, което бе радост за техните преподаватели.

Слово на митрополит Йоан по случай празника Благовещение и предаването на семинарското знаме.
След светата Литургия учениците се отправиха с лития към фиалата на семинарията, където бе извършен ритуалът по предаване на семинарското знаме от първенеца на випуск 2025 г. – Димитър Еманоилов на отличника от единадесети клас Самуил Христов. Знамето е символ на традициите на семинарското образование и отговорностите на семинаристите. То се предава от випуск на випуск, за да напомня за приемствеността на тази отговорност.


