Патриарх Даниил: Да пазим и възпитаваме в себе си любовта към своя език
Като наследници на нашите предци днес ние сме длъжни да пазим и възпитаваме в себе си любовта към своя език, каза българският патриарх и Софийски митрополит Даниил на празника на Ловеч. Имаме тази радост на днешния ден да празнуваме паметта на светите равноапостолни славянобългарски просветители братята Кирил и Методий. Това е празник на вашата епархийска катедрала, на град Ловеч, скъп празник за всеки българин. Всички, още от най-ранна възраст, сме закърмени с любовта към светите братя Кирил и Методий, каза патриарх Даниил. Той участва в тържествена церемония по повод празника на Ловеч, който вече над 30 години се отбелязва в деня, когато църквата почита светите равноапостоли Кирил и Методий.
Българският патриарх определи делото на светите братя Кирил и Методий - създаването на славянската азбука и на един нов книжовен език, като дивно и чудно дело. „Светите братя предприемат този велик подвиг за нещо още по-велико - просветата на славянските народи в светото евангелие, във вярата в Триединния Бог и проправяне пътя на славянските народи към Царството Божие“, посочи патриархът.
По думите му двамата братя са били не само високо образовани, но преди всичко богопросветени човеци. „Както свети Константин-Кирил Философ дава определение за философията, те са били човеци, които са познавали Божиите и човешките дела и са се стремели да се богооподобяват, да приличат, да бъдат подобни на своя Творец. И видели колко благо е това, че това е същината на човешкия живот и предприели този подвиг. Сам свети Кирил свидетелства в пролога към Евангелието. „Вие, които съзирате красотата на вашата душа, радвайте се, като вниквате в словото Божие“. Ето за тази красота, за нейното възвисяване, за нейното процъфтяване в непреходните христови добродетели и спасението на човешките души свети братя са отдали целия си живот“, добави патриархът.
По думите му затова днес, когато празнуваме тяхното дело, следва да си даваме сметка, че светите братя не просто са дали началото на нашия книжовен език, на нашата книжнина, наука, но преди всичко са ни отворили пътя да познаваме Бога. Защото не е достатъчно човек да бъде по светски образован.
Ако умът, душата, сърцето не са посветени с христовата светлина, която укрепва умове и сърца, то трудът ни остава половинчат, незавършен и не се знае какъв плод ще принесе, каза още българският патриарх Даниил.
Според него общинското ръководство най-добре си дава сметка, какво означава това жителите на общината да бъдат не само по светски образовани, но да имат грижата един за друг. Колко трудности се преодоляват за направата или ремонта на една улица, за построяването или ремонта на една сграда, а колко повече усилия са нужни за възрастването на една човешка душа в добродетелите. „От помрачение, от което страдат твърде много хора днес, депресии, зависимости, униние, липса на смисъл в живота, колко е трудно човек да види посоката, светлинката за себе си, да повярва, че Бог има помисъл и за него лично, и да се окуражи да тръгне този човек и да промени помрачението, което е обхванало ума и душата му, и тя да се изпълни с любов към Бога и към човеците. Няма по-трудно дело от това, братя и сестри. Човек е готов да преброди всичко, земята да обърне, велики подвизи да извърши, но по-трудно от всичко това е да отмести една страст, която смущава и притиска душата му“, добави в словото си патриархът.
Той пожела да пребъдем в светата православна вяра, с благодарност и с благоговение да приемем техните трудовете на светите братя, да почувстваме това задължение, че сме наследници на онези човеци, които съхраниха тяхното дело.
„Ние сме тези, които сме създали, развили това дело и тук от България да тръгне и да се разпространи по света, за да може днес в Европа кирилската азбука да бъде третата призната азбука в Европейския съюз. Ако ние само останем до това да се гордеем, да пишем на свой език и да почитаме светите братя като създатели на азбуката и книжнината, но не се поучаваме от техния живот, не прилагаме това, което са ни завещали и което са ни показали, че води към Царството Божие, именно към това да се разкрие красотата на човешката душа, обогатявайки с непреходните христови добродетели, то ние наполовина, половинчато празнуваме, половинчато почитаме светите братя, половинчато ще бъдат и резултатите в нашия живот“, каза патриархът.
По думите му жителите на град Ловеч са засвидетелствали, че истински почитат светите братя Кирил и Методий, тъй като в града е създадена музиката на химна на светите братя, построена е катедрала, посветена на тях. Създадено е и православно училище „Свети седмочисленици“, дело на Ловчанския митрополит Гавриил, което е истински пример за пастирска, бащинска грижа за възпитаването на младите хора.
„Честит и благословен празник! Божието благословение да бъде върху всички нас“, пожела патриархът пред катедралния храм в Ловеч, носещ името на светите братя.
Прочетете също
Управителят на Атон гони несъгласни с Вартоломей, монасите протестират
Светогорските старци осъждат намесата на политическия управител, защитавайки свободата и духовната автономия на Атон
71 години от възстановяването на Българската патриаршия
На 10 май 1953 г. Църквата възстановява патриаршеския си статут след близо 560 години, а за патриарх е избран митрополит Кирил