Патрирах Вартоломей: Част съм от по-широкото християнско семейство

2824
24 Юли 14:27
94
Снимка: Orthodox observer Снимка: Orthodox observer

Вселенският патриарх отправи екуменическо послание на финала на поклонничеството „От Рим до Новия Рим“

„Надявам се, че не ме възприемат като чужд, а като член на по-широкото християнско семейство.“ Това заяви Вселенският патриарх Вартоломей на 23 юли 2025 г. в Истанбул по време на вечеря, организирана в негова чест в заключителната вечер от поклонничеството „От Рим до Новия Рим“, предава Ortodox Times. Според него духът на надеждата и стремежът към църковно единство остават живи и актуални.

В заключителната вечер на значимо поклонничество до Вселенската патриаршия, Вселенският патриарх Вартоломей произнесе прочувствени думи по време на вечеря, организирана в негова чест.

Обграден от архиереи, клирици и вярващи от Гръцката православна архиепископия на Америка, както и от гости от Римокатолическата църква, патриархът разсъждава върху значението на поклонничеството, неугасващия дух на църковно единство и непрестанния призив да бъдем носители на надежда.

„Отново, с моя беден английски, само няколко думи“, започна със скромност Вселенският патриарх. „Благодаря ви много, че ме поканихте на тази прекрасна вечеря, дадена в моя чест… вашето посещение в разгара на лятото донесе свеж полъх за всички нас – метафорично и по същество.“

Патриархът сърдечно отбеляза присъствието на архиепископ Елпидофор на Америка и други уважавани архиереи, изразявайки благодарност за тяхното посещение и правейки връзка между настоящото поклонничество и дългогодишната традиция на пастирски визити още от времето на покойния архиепископ Яковос. Той си спомни своето време като студент в Халки, когато е станал свидетел как делегацията на архиепископ Яковос получава офикион в параклиса „Света Троица“ в присъствието на покойния патриарх Атинагор.

Разсъждавайки върху името и мисията на архиепископ Елпидофор, патриархът припомни, че лично е избрал това име при ръкоположението му за дякон – не само защото съвпада с празника на св. мъченик Елпидофор, който съвпада и с годишнината от възкачването на патриарха на престола, но и защото е разпознал у него „качества, таланти, които той посвети в служба на Църквата“.

„Той наистина е носител на надежда“, заяви патриархът. „Избрахме го единодушно… и, разбира се, не сме – никога не сме – разочаровани. Напротив, вие сте щастливи да имате такъв архипастир.“ Разширявайки темата, Вселенският патриарх спомена, че е чел автобиографията на покойния папа Франциск, озаглавена „Надежда“ – заглавие, което силно го е докоснало.

„Покойният папа обичаше да казва, че всички ние – особено тази година, в която честваме Никея – сме поклонници на надеждата.“ Той отправи своите молитви и благословение към поклонниците, насърчавайки ги да се завърнат в Америка като носители на същата тази надежда.

Патриархът също така изрази очакването си за предстоящото си посещение в Съединените щати през септември, където се надява да се срещне отново с представители на Омогенията и лично да усети духовната жизненост и приноса на вярващите зад граница.

В изказване, проникнато от дълбок екуменически дух, патриархът приветства присъствието на римокатолически гости, сред които кардинал Джоузеф Тобин. Той си припомни своите студентски години в Папския университет в Рим и дългогодишните си отношения с папите Йоан Павел II, Бенедикт XVI, Франциск и настоящия папа Лъв XIV.

„Надявам се, че не ме възприемат като чужд“, каза той с топлота, „а като член на по-широкото християнско семейство.“

Той подчерта значението на предстоящите чествания, включително 1700-годишнината от Първия вселенски събор в Никея, както и отбелязването през декември на вдигането на взаимните анатеми между Рим и Константинопол – събитие, на което е бил свидетел като млад студент.

Патриарх Вартоломей си припомни и своето поклонничество в Йерусалим през 2014 г. заедно с папа Франциск, като акцентира върху трайното значение на християнското единство и сътрудничество.

„Имаме много какво да постигнем заедно – Изток и Запад, Рим и Константинопол.“„В края на своето изказване, с доза хумор и носталгия, патриархът разказа анекдот, свързан с покойния Майкъл Яхарис, който веднъж казал по повод дълга вечеря: „Предпочитам вечери, които завършват в същия ден, в който са започнали.“

Както писа СПЖ по време на поклоническото пътуване "От Рим до Нов Рим" католически кардинал чете Символа на вярата по време на православна литургия.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също