Църквата почита св. пророк Илия – небесния огнен застъпник на вярата

На 20 юли се възпоменава един от най-великите старозаветни пророци – Божият огненосен свидетел и ангел в плът
Православната църква отбелязва на 20 юли паметта на св. пророк Илия – един от най-великите сред старозаветните Божии угодници, ангел в плът, изобличител на идолопоклонството и предвестник на Второто Христово Пришествие.
Произхождащ от свещеническото Аароново племе, Илия Тесвитянин живял през IX в. пр. Хр. по време на цар Ахав и царица Иезавел – време на отстъпление и идолопоклонство. С пламтяща ревност той разобличавал греха и призовавал народа към покаяние. С молитва затворил небето за три и половина години, а после – след велика жертва на планината Кармил и чудо с огън от небето – доказал истинността на вярата в Единия Бог. Бог пратил дъжд, а народът се върнал към Господа.
Неговото служение било съпътствано от знамения: враните го хранили в пустинята, вдовицата от Сарепта била спасена от глад, а нейният син – възкресен. Илия е грабнат жив на небето в огнена колесница – единствено по Божия промисъл без да вкуси смърт. Той ще се яви отново в края на времената.
Църквата го почита като образ на твърдостта и духовната ревност. „Истина ви казвам – казва Христос – че Илия първом ще дойде и ще уреди всичко“ (Мат. 17:11). Затова той е предобраз и на Второто Пришествие, и на нашето собствено духовно възнесение.
Св. пророк Илия се споменава и в Новия Завет – в проповедта на Спасителя (Лука 4:25–26), при Преображението на Тавор (Мат. 17:3) и чрез образа на св. Йоан Кръстител, който „дойде с духа и силата на Илия“.
В българската духовна традиция св. Илия се почита с дълбоко благоговение – на него са посветени стотици храмове. Мнозина го наричат „огнен светец“, покровител на земята и небето, застъпник пред Бога и пророк на справедливостта.
На празника се разрешава вино и елей. Светата Църква възпява пророка в тропара с думите: „На Твоя пророк Илия паметта, Господи, като празнуваме, с него Те молим: спаси нашите души.“
„Пророче и прозрителю на великите Божии дела на нашия Бог, Илие великоименити, с твоето предсказание задържал водоточните облаци, моли за нас Единствения Човеколюбец.“ (Кондак, глас 2)
СПЖ припомня думите на старец Йосиф Исихаст, че от страха Господен се ражда вярата.