Слово на патриарх Даниил при ръкоположението на архим. Йоан (Пешев)

ВАШЕ ПРЕОСВЕЩЕНСТВО,
ОБИЧНИ В ГОСПОДА ВЛАДИКО ЙОАНЕ,
В деня, в който честваме единия от летните празници на покровителя на българския народ – пренасяне мощите на преподобния и богоносен наш отец Йоан Пустинножител Рилски Чудотворец, ти в изпълнение на решението на Светия Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия, се удостои да приемеш третата и най-висока степен на свещенството – епископската. В съборно съслужение с архиереи от няколко поместни Православни църкви, за чието присъствие тук днес ние всесърдечно благодарим, ти беше ръкоположен за епископ с титлата „Браницки“. Днешната света Литургия е тържество на вярата и православното единство, свидетелство за духовното значение на Рилската света обител не само за нашия народ и за родната ни Българска църква, а за всички православни християни на Балканския полуостров и по целия свят. За светостта няма граници – нейните лъчи се разпростират навред, огряват душите на всички човеци с добра воля, които се стремят към нея, търсят я, разпознават я и се стремят да я превърнат в начин на живот и служение Богу.
Тъкмо подражател, носител и разпространител на святост, тоест на светодуховен живот в Христа, трябва да бъде и всеки един епископ. „Защото епископът, като Божий разпоредник, трябва да е непорочен, не високомерен, не гневлив, не пияница, не побойник, не алчен за гнусна печалба, но страннолюбив, добролюбив, целомъдър, справедлив, благочестив, въздържан, да се държи о истинското слово, според както е научен, та да бъде силен и да наставлява в здравото учение и да изобличава ония, които се противят“ (Тит. 1: 7 – 9), както ни наставлява свети апостол Павел, чиято памет чествахме тази неделя.
Днес ти, Преосвещени владико, получи дара на архиерейската благодат, която обновява дълбините на твоето същество, укрепява те и те освещава, понеже Сам Светият Дух слезе върху тебе и силата на Всевишния те осени. Наистина велико е това служение и изключително тежка е отговорността, която поемаш. Но въздигни сърцето си и издигни взора на ума си нагоре, като се осланяш с дръзновение на безбрежното море на Божията милост и като вярваш непоколебимо, че Този, Който гледа на нашето смирение, ще положи Своята десница върху теб, ще те въздигне и не ще те остави никога, ако се уповаваш Нему. Осланяйки се на безкрайната Господня милост, пристъпи към гласа на светата ни Църква, която те зове към ново служение; пристъпи с дух на смирение, защото само тогава – със смирение и послушание – Господ ще те изяви като добър разпоредник на многоразличната Божия благодат (срв. 1 Петр. 4: 10). И както досега достойно си изпълнявал служението си, така и отсега нататък, в твоето ново епископско служение, пази като зеницата на окото си дадената ти днес благодат.
Според св. патриарх Фотий епископът е длъжен „да укрепява колебаещите се, да поучава невежите, да възпитава необразованите, да убеждава сребролюбците да бъдат човеколюбиви, да подтиква горделивите към смиреномъдрие, да научи онези, които вършат неправда, да действат справедливо, да утешава малодушните, да освобождава душите от страсти и да ги представя чисти на Христос“. Друг един отец на Църквата, преп. Исидор Пелусиот, казва, че епископското достойнство е „труд, а не покой; грижа, а не наслада; отговорно служение, а не безконтролна власт; бащинско попечителство, а не тиранична самоуправа“. Бъди и ти такъв: великодушен към грешките и слабостите на ближните, но строг и взискателен към себе си.
През всички години на твоето служение като монах, а по-късно и игумен на Руенската света обител и като протосингел на Софийската света митрополия, ти се отличаваше с послушание, прилежност, молитвен дух, братолюбие, строго спазване на монашеските обети, любов към богослужението и към каноническия ред, духовна съсредоточеност и проницателност, непоколебимост към всяка неправда, любов към ближния. Доказателство за това са множеството отци, братя и сестри, които днес изпълват този свети храм, голяма част от които те познават лично. Оттук-насетне ти си призван да учиш поверения ти от Бога народ, като помагаш при пастирското обгрижване на най-голямата епархия на Българската православна църква с най-многобройното паство – Софийската епархия. Това е голяма отговорност и високо служение, което изисква общуване с най-различни човеци, стремеж винаги да провяваме разбиране и да вникваме в проблемите на свещенството и на Божия народ, да бъдем проповедници и сеячи на евангелското Слово в една секуларизирана и често пъти духовно непросветена среда, която трудно различава добро и зло, истина и лъжа, добродетел и грях. Необходимо е голямо търпение и любов. Нужна е всеотдайност, постоянство, решителност, снизходителност, будност на ума и сърцето, гореща вяра в Бога. В трудни моменти на „безизходица“, не забравяй Христовите думи, според които „невъзможното за човеците е възможно за Бога“ (Лук. 18: 27). Бъди уверен, че в наше лице ти винаги ще намираш подкрепа в твоето служение. Винаги помни и спазвай дадените днес обещания за вярност към светата православна вяра, към догматическото учение на св. Църква, към свещените правила, постановени от Вселенските и Поместните събори, към разпоредите на Свещеноначалието на нашата Църква и на твоя епархийски архиерей. Бъди готов да защитаваш истината, каквото и да ти коства това, следвайки примера на такива стълбове на вярата като свети Амвросий Медиолански и свети Йоан Златоуст, които са разобличавали неправдата, без да се боят от князете на тоя свят. Помни, че епископът не е администратор или началник като светските ръководители, а е преди всички предстоятел на евхаристийното събрание и учител във вярата. Твоята връзка с Божия народ трябва да бъде връзка на пастирска любов и грижа, като винаги със смиреномъдрие се ръководиш от думите на свети Йоан Златоуст: „В крайна сметка хората се делят на овци и пастири само според човешкото разделение, а за Христос всички са овци. Защото и пастирите, и пасомите се пасат от единия небесен Пастир.“
Нека по молитвите на Пресветата Владичица наша Богородица и Приснодева Мария, на твоя небесен покровител – дивния Божий угодник преп. Йоан Рилски, чиято памет честваме днес, и на всички светии, нашият Господ и Спасител Иисус Христос да те укрепява, просвещава, вдъхновява, наставлява и подкрепя за спасително епископско служение на св. Църква!
На добър час, Преосвещени владико Йоане!
ДОСТОЕН!
Източник: bg-patriarshia.bg