Словения узакони асистираното самоубийство

Страната се присъединява към държави като Канада и Белгия в разрешаването на асистирана смърт при тежки случаи
Европейската държава Словения гласува в полза на разрешаването на асистираното самоубийство, превръщайки се в поредната страна, която прави крачка към тази противоречива практика, предава christiantoday.com.
Съгласно словенските планове, на неизлечимо болни пълнолетни лица, които изпитват тежки страдания без перспектива за облекчение или възстановяване, ще бъде позволено да прекратят живота си.
Законопроектът беше приет с 50 гласа „за“ срещу 34 „против“, а трима депутати се въздържаха. Миналата година консултативен референдум в страната показа, че 55 процента от населението подкрепя легализирането на асистираното самоубийство.
Редица страни, включително Канада, Австралия и Белгия, вече позволяват подобна практика, а миналия месец британският парламент гласува в полза на подобен закон за Англия и Уелс.
Във Франция и Шотландия в момента също се разглеждат предложения за разрешаване на асистираното самоубийство.
Предложенията, приети от Уестминстър, все още не са станали закон. Те трябва да преминат и през Камарата на лордовете, която се очаква да разгледа въпроса едва през септември. По традиция лордовете не се противопоставят на законодателни предложения, които са част от предизборната програма на правителството.
Въпросното предложение обаче не е част от правителствено законодателство, нито е включено в предизборната програма на Лейбъристката партия. Вместо това, то е частна законодателна инициатива, внесена от лейбъристката депутатка Ким Лийдбийтър.
Противниците на асистираното самоубийство призовават хората да пишат до членовете на Камарата на лордовете, особено до онези, които все още не са взели решение по въпроса.
Ако бъде приет, законът няма да се прилага в Шотландия, където в момента се разглеждат собствени предложения по темата.
Шотландският законопроект е на етап разглеждане в комисия, което позволява на депутатите в шотландския парламент да предлагат и обсъждат изменения. Все още няма обявена дата за приключване на този етап, което означава, че окончателното гласуване вероятно ще се състои в края на 2025 г. или началото на 2026 г., в зависимост от интензивността на обсъжданията в комисията.
По-рано тази година Шотландската църква потвърди отново позицията си против практиката на асистирано самоубийство след емоционален дебат на Общото си събрание.
СПЖ припомня думите на Серафим Роуз, че обикновените хора започват да проявяват признаци на нихилизъм, който преди е бил ограничен сред неголеми общности.