Шкварек: Да покажем, че сме повече на шествието за "Добродетели и религии"

Шкварек: Да покажем, че сме повече на шествието за

Малко малцинство в България, но изключително агресивно и шумно, се опитва да притисне властите да отстъпят от една хубава кауза

На 17 май ще се проведе мирно шествие в подкрепа на предложението за въвеждане на предмета „Добродетели и религии“ в училищната програма. Това каза пред СПЖ Кристиян Шкварек – председател на Фондация „Консервативно общество“ и сдружение „Месец на семейството“ и организатор на шествието в събота, подкрепено и от Светия Синод на Българската православна църква. 

Господин Шкварек, организирате шествие в подкрепа на идеята на Министерството на образованието и Българската православна църква за въвеждане на предмета „Добродетели и религии“ в редовната програма на училищата. Защо?

– На първо място, защото в България тази опция не се предоставя на по-голямата част от родителите. Бидейки СИП (свободноизбираем предмет), в повечето училища директорът избира да няма такъв предмет – такъв профил „религия“. Нищо че е свободноизбираем.

В София от 250 училища едва в 7 директорите са решили да има такава опция. Тоест, в момента повечето, които имат желание да запишат децата си на подобен предмет, нямат тази възможност. С приемането на това предложение от МОН, единственото, което се случва, е, че тази възможност се отваря за всички родители и всички училища.

Казвам „възможност“, защото няма никакъв задължителен характер, както се твърди. Единственото, което се случва, е, че тези, които желаят, ще могат да запишат децата си на конфесионален предмет – религия или ислям – а тези, които не искат, на напълно нерелигиозен предмет – етика, добродетели и философия. Тоест, това предложение от МОН в момента просто дава възможности, дава опции. А от другата страна се организира много голяма вълна от хора – предимно от либералния спектър – които решиха да протестират против тази опция, тази възможност.

Ние се събираме два дни след тях с идеята да кажем, че няма абсолютно нищо лошо в това да се дадат повече опции, повече възможности, повече свободи на родителите в училището. Конкретно нашето шествие в подкрепа на въвеждането е насрочено за 17 май, събота. В 12:00 часа се събираме на площад „Александър Невски“. Оттам ще тръгнем. Шествието ще протече, както всяко друго подобно събитие – по абсолютно мирен начин, по един спокоен, цивилизован начин.

Изключително много учители казаха, че ще дойдат на нашето шествие – хора от университетите, родители, включително и ученици – предимно от гимназиите. Това ще бъде напълно представително за тази тема и за системата на образованието. Шествие, което просто ще каже: „Дайте на хората тази опция – нищо повече.“

– Споменахте за съпротивата. Чухте ли адекватен аргумент против въвеждането на предмета „Добродетели и религии“?

– Всички аргументи, които цялата кампания против този предмет изтъкна, бяха основани на митове, легенди и лъжи. Нямаше нито един аргумент, който да адресира истинското предложение. През цялото време се хвърляха в общественото пространство аргументи против това – защо трябвало да влизат свещеници в училище, например. А такова нещо никой не е предлагал в нито един момент. Няма никакво предложение да влизат свещеници. Това ще бъдат само и единствено учители от българската образователна система.

Или – аргументи защо не трябва задължително да се индоктринират децата. Отново – никой не е предлагал задължителен характер, камо ли индоктринация, при положение че всеки, който не желае децата му да учат конфесионален предмет „религия“, ще може да ги остави в нещо, което наподобява сегашната „философия и етика“ – без никаква индоктринация, без никаква религия.

Тоест, цялата кампания против този предмет премина през опорки, основани на дезинформация. Това е принципна съпротива на хора, които са принципно против религията и църквата. Има една общност в България от либерално-прогресивни леви хора – по европейски, западен модел – които са отявлени антиклерикали, отявлени атеисти, които не желаят религията да фигурира като нещо основно и централно в обществото – без значение в коя институция. Те са генерално настроени против религията и за това си намират технически аргументи: „уж как ще се преподава“, „уж защо“, „уж ще има ли учители“. А всъщност, когато им отговориш на всички тези аргументи, накрая прозира принципната основа – именно, че те са против религията.

– Няколко пъти се чува аргумент, че чрез този предмет „Путин ще влезе в българското училище“?

– И защо? Каква е логиката на това нещо? Путин ще напише учебниците ли? Очевидно не – те ще бъдат написани от МОН. Надявам се, че Путин не контролира МОН. Това никой не си го въобразява в България.

Путин ще влезе през учителите ли? Чух и такъв аргумент – че учителите били стари путинисти и русофилки. Само че, дами и господа, тези същите учители и в момента преподават на децата ви. Тоест, какво ново влиза? Ако този предмет просто е нещо допълнително към програмата, но тя и без това се преподава от – според вас – путинисти, русофили и руски агенти, то значи и в момента те облъчват децата ви с руска пропаганда, да речем – по история. Това са глупости. Нищо ново, нищо различно, което да е свързано с Русия, не влиза в този предмет.

– И накрая – Вашият призив за участие?

– Всички, които искат българските родители да имат тази опция – тази допълнителна свобода – да могат да изберат децата им да учат предмет „религия“, ако желаят, да дойдат и да ни подкрепят на 17 май, събота, в 12:00 часа на площад „Александър Невски“. Защото от другата страна съпротивата е много жестока, много яростна – малко, наистина малко малцинство в България, но изключително агресивно и шумно, се опитва да притисне властите, да ги изплаши, да ги накара отново да отстъпят от една хубава кауза. Защото, видите ли, има „публична съпротива от улицата“. Е, нека на 17 май, в 12:00 часа, на площад „Александър Невски“ покажем, че има и обратното – че има всъщност много по-голям брой хора в България, които подкрепят тази идея.

 

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също