Румънският патриарх освети мощехранителниците за двама нови светци

2824
25 Юли 07:07
29
Снимка: вестник Lumina / Mihnea Păduraru Снимка: вестник Lumina / Mihnea Păduraru

Паисий Олару и Клеопа Илие от Сихъстрия ще бъдат прославени на 7 август – двама съвременни исихасти и духовни стълбове на вярата, обичани от хиляди поклонници

23.07.2025 г. - Негово Блаженство Румънският патриарх Даниил извърши освещаването на мощехранителниците, в които ще бъдат положени честните мощи на преподобните Паисий и Клеопа от манастира Сихъстрия, съобщава сайтът на Румънската патриаршия.

Чинът на благословението се състоя в Патриаршеската резиденция в Букурещ, в присъствието на архимандрит Арсений Попа – игумен на манастира Сихъстрия, окръг Нямц.

Мощехранителниците, изработени от сребро, са дело на Работилниците на Румънската патриаршия.

„Тези две мощехранителници са подготвени за двамата преподобни от Сихъстрия – отец Паисий Олару и отец Клеопа Илие. Те бяха изработени по повод предстоящата местна прослава на тяхното канонизиране, която ще се състои тази година на 7 август в манастира Сихъстрия“, обясни патриарх Даниил.

Негово Блаженство подчерта, че двамата светци са били велики духовници и изповедници на вярата:

„Мощехранителниците ще бъдат пренесени в манастира и в тях ще бъдат положени светите мощи на двамата преподобни, които бяха велики изповедници на вярата, духовници и наставници на хиляди поклонници, които по време на комунистическия режим идваха в манастира – да се помолят, да се изповядат и да получат духовно наставление и утеха.“

Обичани светци от народа

Патриарх Даниил изтъкна, че преподобните Паисий и Клеопа са били съвременници и особено обичани от вярващия народ:

„Те са съвременни светци и са дълбоко обичани от народа. Поради това местната прослава на тяхното канонизиране ще бъде изключително събитие. По този повод ще изпратим в Сихъстрия Преосвещения епископ Върлаам Плоищенски – патриаршески викарий, тъй като той е родом от района на Ботошани, откъдето са и двамата отци Паисий и Клеопа, при които той се е изповядвал още като семинарист.“

Негово Блаженство припомни, че в манастира Сихъстрия са подвизавали монаси с различни дарби: „Един е бил надарен с иконопис – отец Вартоломей Флоря, друг – с дарбата да публикува книги – отец Йоаникие Бълян, а в духовничеството особено са се отличили отец Паисий и отец Клеопа, който беше и велик проповедник.“

Патриархът подчерта, че преподобни Паисий Олару е бил един от най-големите исихасти на XX век:

„Това стана ясно при разкриването на техните мощи, когато благото благоухание, излизащо от светите им мощи, се разнесе не само около гроба, но и из цялото гробище на Сихъстрия. Отец Паисий беше дълбоко смирен и изключително скромен – затова приличаше на исихастите от XIV век от Света Гора и Балканите, както и на исихастите от XVIII век, от времето на св. преподобни Паисий от Нямц.“

Патриарх Даниил изказа благодарност на архимандрит Дионисий Константин – ръководител на Патриаршеските работилници, както и на архимандрит Киприян Гръдинару, който е съдействал за дарението на двете мощехранителници.

В знак на признателност братството на манастира Сихъстрия подари на Патриарха на Румъния икона с образа на преподобните Паисий и Клеопа от Сихъстрия.

Преподобни Паисий Олару

Преподобни Паисий Олару е роден през 1897 година в село Строещи, област Ботошани. Още от млад възраст се посвещава на монашеския живот и приема ангелски образ в скита Козанча. По-късно става духовник в манастира Сихъстрия, където стотици поклонници ежедневно търсят неговото смирено слово и утеха. Известен с дълбоката си молитва, благост и духовна проницателност, той се превръща в един от най-обичаните старци на румънското православие. Умира през 1990 година, а благословеното благоухание, излъчвано от мощите му при разкриването, свидетелства за светостта му. Канонизиран е от Румънската православна църква през 2024 година.

Преподобни Клеопа Илие

Преподобни Клеопа Илие е роден през 1912 година в село Сулица, област Ботошани. От ранни години се посвещава на духовен подвиг, постъпва като послушник при отец Паисий и приема монашество в манастира Сихъстрия. Става игумен и архимандрит, а по време на гоненията се уединява в планината, пазейки вярата чрез мълчание и молитва. След завръщането си става духовник на манастира, където служи до края на живота си. Привлича хиляди с дарбата на словото и наставничеството. Умира през 1998 година в мир и молитва. Канонизиран е през 2024 година като един от най-ярките съвременни румънски светци.

Както писа СПЖ преди дни румънският патриарх Даниил навърши 74 години. По случай рождения си ден той изрази признателност към Бога, родителите и духовните си наставници.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също