Осем бебета с "трима родители" родени във Великобритания

Снимка: Unsplash/Tim Bish Снимка: Unsplash/Tim Bish

В опит да спре предаването на митохондриални заболявания, Великобритания разреши създаването на деца с трима биологични родители

Новината, че във Великобритания са се родили осем бебета с ДНК от трима души, бе посрещната от някои като голяма крачка в борбата срещу генетичните заболявания. Други обаче изразиха притеснения относно етичните последици от тази практика, която включва унищожаването на два живи ембриона, за да бъде създаден трети, съобщава christianpost.com.

Тези осем бебета са се родили през последните пет години и са били създадени като част от опит да се предпазят от митохондриална болест. Това заболяване засяга около 1 на всеки 5000 бебета във Великобритания и може да причини нарушения в развитието, метаболизма и нервната система.

Само жени с висок риск да предадат заболяването на децата си са имали право да преминат през процедурата за създаване на бебе с тройна ДНК. Общо 22 жени са се подложили на процедурата, но само 7 са забременели, като една от тях е родила близнаци — това представлява успеваемост от 36%.

Експериментът е обявен за успешен, тъй като всички бебета са родени без митохондриално заболяване. 

Съществуват обаче и етични притеснения. Последиците от това да се родиш с ДНК от трима души често се омаловажават, тъй като 99.98% от ДНК на детето идва от майката и бащата — останалите 0.02% са от женски донор.

По-сериозно притеснение буди практиката на експериментиране с живи човешки ембриони и тяхното унищожаване.

Катрин Робинсън, говорител на организацията „Право на живот – Обединеното кралство“, заяви: „При създаването на бебе с трима родители се унищожават два други ембриона, което означава, че животът на две човешки същества приключва, за да бъде създадено трето.“

Робинсън изрази тревога и относно исканията на Органа по въпросите на човешкото оплождане и ембриология (HFEA) за удължаване на законния срок за експерименти върху човешки ембриони — от 14 на 22 дни.

„Никога не трябва да се експериментира върху човешки ембриони, но още по-тревожно е, че HFEA настоява за извършване на опити върху тях и в по-късните етапи на развитие,“ каза тя.

„Около 22-рия ден вече се оформя централната нервна система, а до 28-мия ден често може да се види пулсиращо сърце, мозъкът започва да се развива, а очите, ушите и носът на бебето започват да се оформят.“

СПЖ припомня думите на Серафим Роуз, че съвременният свят обожествява човека без душа.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също