Организации апелират за защитата на децата и правата на родителите в доклад пред ООН

2824
07 април 21:00
22
Организации апелират за защитата на децата и правата на родителите в доклад пред ООН

Десет граждански и родителски организации от България участваха със съвместен доклад пред 50-та сесия на Работната група за Универсалния периодичен преглед на Съвета по правата на човека към ООН. Докладът подчертава необходимостта от приетите промени в член 11(2) от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) в България, с цел защита на родителските права и ограничаване на разпространението на идеологическа информация в детските градини и училищата.

Докладът е подаден от сдружения: “Асоциация общество и ценности“, “, “Национална асоциация “Поход за семейството”“, “Българска християнска медицинска асоциация”, “Адвокати Европа”,”Избор за живот“, ,„Ново начало“ и „Нов живот“ и фондациите: “Институт за принципи на правото”, Актуални младежи” и „Пълноценен живот”.

С приетите през август 2024 г. промени в ЗПУО се забраняват в системата на предучилищното и училищното образование, действия свързани с провеждането на пропаганда или насърчаването на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната в детските градини и училища.

Докладът подчертава необходимостта от промени в чл. 11 (2) от Закона за предучилищното и училищното образование в България, които да гарантират защитата на родителските права като първостепенни в образованието на децата. Освен това, той акцентира върху значението на тези промени за спазването на международноправните ангажименти на България в областта на правата на човека.

Международен и национален контекст

Докладът посочва, че новите промени съответстват на международните ангажименти на България, заложени във Всеобщата декларация за правата на човека и Международните пактове за граждански и политически права, както и за икономически, социални и културни права. В документа се подчертава, че родителите имат право да решават относно вида на образованието на своите деца.

Освен това, в доклада се изразява загриженост относно учебни наръчници и пособия с идеологическо съдържание, свързано с пола, половата идентичност и сексуалната ориентация. Примери като наръчника „Да си европеец е яко“ и инструментариума „Walk the Global Walk“, съфинансирани от ЕС, показват как подобни образователни ресурси могат да влияят върху възприятията на децата и да нарушават правото на родителите да ги възпитават съобразно своите ценности и мироглед.

Липса на доказателства за ефективността на системното сексуално образование

Докладът също така подчертава липсата на научни доказателства за ефективността на системното сексуално образование в училищата. Международни изследвания показват, че то не постига желаните резултати и е довело до увеличаване на сексуалната активност сред подрастващите и нарастване броя на ранните бременности и болести, предавани по полов път. Данни от доклад на Фонда на ООН за населението и проучвания, възложени от Европейския парламент, потвърждават липсата на убедителни резултати в тази област.

Препоръки към България

Организациите предлагат няколко конкретни мерки, които международната общност да препоръча на България:

  • Поддържане на правото на родителите да възпитават децата си според техните морални убеждения.
  • Осигуряване на ефективно прилагане на измененията в Закона за предучилищното и училищното образование.
  • Обмисляне въвеждането на наказателни мерки при неспазване на новите образователни разпоредби.

Докладът ще бъде обсъден на сесията на 50-та сесия на Работната група за Универсалния периодичен преглед на Съвета по правата на човека към ООН. Организациите очакват България да получи конкретни препоръки за защита на родителските права и образователната система от нежелана идеологизация.

Универсалният периодичен преглед (UPR) е механизъм на Съвета по правата на човека на ООН, който редовно оценява спазването на правата на човека във всяка държава-членка на ООН.

 

Източник: sva.bg

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също