Много хора по света изоставят религията, в която са възпитани като деца: проучване

Снимка: СПЖ Снимка: СПЖ

Проучвания в 36 държави показват, че християнството и будизмът са с най-големи загуби от „промяна на религията“.

В много страни по света една пета или повече от възрастните са напуснали религиозната група, в която са израснали. Според проучвания на изследователския център Пю, проведени сред близо 80 000 души в 36 държави, християнството и будизмът са претърпели особено големи загуби от тази „промяна на религията“. Също така все повече възрастни нямат религиозна принадлежност.

Проучванията показват, че процентът на преминаване към друга религия варира значително по света.

В някои страни смяната на религията е много рядка. В Индия, Израел, Нигерия и Тайланд 95 % или повече от възрастните заявяват, че все още принадлежат към религиозната група, в която са израснали. Но в Източна Азия, Западна Европа, Северна и Южна Америка смяната на религията е доста разпространена. Например 50 % от възрастните в Южна Корея, 36 % в Нидерландия, 28 % в Съединените щати и 21 % в Бразилия вече не се идентифицират с религията, която са изповядвали в детството си.

Много хора по света изоставят религията, в която са възпитани като деца: проучване - снимка 1


Към кои религии преминават хората?


По-голямата част от движението е в категорията, която наричаме „религиозно необвързани“ и която се състои от хора, които на въпроса за своята религия отговарят, че са атеисти, агностици или „нищо конкретно“. С други думи, по-голямата част от преминаването е "disaffiliation", т.е. хора, които напускат религията на своето детство и вече не се идентифицират с никоя религия.

Много хора по света изоставят религията, в която са възпитани като деца: проучване - снимка 2


Много от тези хора са били възпитани като християни. Например 29% от възрастните в Швеция казват, че са били възпитани като християни, но сега се определят като атеисти, агностици или „нищо конкретно“.

В някои страни будизмът също губи привърженици поради разединение. Например 23% от анкетираните възрастни в Япония и 13% в Южна Корея заявяват, че са били възпитани като будисти, но днес не се идентифицират с никоя религия.

Много хора по света изоставят религията, в която са възпитани като деца: проучване - снимка 3


Не всички промени обаче са свързани с отдалечаване от религията. Някои хора преминават в обратна посока. От 36-те изследвани държави в Южна Корея е най-голям делът на хората, които казват, че са били възпитани без религиозна принадлежност, но днес изповядват някаква религия (9%). Повечето от тях (6 % от всички възрастни южнокорейци) казват, че не са били възпитавани в религиозна принадлежност и сега са християни.
Освен това около един на всеки десет или повече възрастни в Сингапур (13%), Южна Африка (12%) и Южна Корея (11%) са сменили две религии.

Въпреки че тези данни отразяват религиозните тенденции в 36-те държави, включени в проучването, те не са непременно представителни за цялото население на света. Християнството - най-голямата и географски най-разпространената религия в света според оценките на Центъра за изследвания Пю - в момента е преобладаваща вяра или в миналото е била преобладаваща религия в 25 от изследваните държави.

Ислямът, втората по големина религия в света, е исторически преобладаваща религия в шест от 36-те изследвани държави: Бангладеш, Индонезия, Малайзия, Нигерия, Тунис и Турция. (Считаме, че в Нигерия, която е силно разделена в религиозно отношение, преобладават както християнството, така и ислямът).
Будизмът е преобладаващ в пет други изследвани държави: Япония, Сингапур, Шри Ланка, Южна Корея и Тайланд. (Считаме, че в Южна Корея също има две преобладаващи религии - будизъм и християнство.)

Индуизмът и юдаизмът са преобладаващи религии само в две от изследваните държави (съответно Индия и Израел).


Кои религиозни групи са претърпели най-големи загуби от смяната на религията?


Друг начин за анализ на смяната на религията е да се проучат нетните печалби и загуби - колко души са влезли и колко са напуснали всяка религиозна група.

Нетните печалби и загуби могат да се изразят като съотношение: Колко души са се присъединили към дадена религия за всеки напуснал?
В повечето от изследваните страни християнството е с най-високо съотношение между напускащите и присъединяващите се – т.е. с най-големите нетни загуби.

Много хора по света изоставят религията, в която са възпитани като деца: проучване - снимка 4

В Германия например това съотношение сред християните е 19,7 към 1,0, което означава, че на всеки един германец, който е станал християнин, след като е бил възпитан в друга световна религия или без религия, се падат близо 20 германци, които казват, че са били възпитани като християни в детството си, но днес не се смятат за такива.

В няколко държави обаче християнството бележи малки успехи. В Сингапур, например, съотношението е 1,0 към 3,2, т.е. за всеки сингапурец, който е напуснал християнството, около трима други са станали християни. И на още няколко места приблизително равен брой хора напускат и се присъединяват към християнството. Например в Нигерия съотношението е 1,0 към 1,0.

 

Източник: pewresearch.org

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също