Митрополит Тихик до патриарх Вартоломей: Синодът ме осъди незаконно

2824
15 Юли 23:58
Снимка: СПЖ Снимка: СПЖ

Пафоският митрополит Тихик се обърна към Вселенския патриарх с пространна жалба относно нарушения на църковната процедура при отстраняването му от катедрата

Митрополит Тихик поиска от Вселенския патриарх да отмени решението за неговото низвергване, посочвайки тежки нарушения на устава на Кипърската църква и на международните правни стандарти, предава СПЖ Украйна. В 28-страничната апелация йерархът заявява, че е осъден без защита, свидетели и законна процедура. СПЖ научи съдържанието на апелационното писмо, касаещо незаконността на отстраняването му от Кипърския синод от Пафоската катедра.

Същност на жалбата

В своята апелация, адресирана до Вселенския патриарх Вартоломей, митрополит Тихик не оспорва съдържанието на обвиненията срещу него, а се съсредоточава изключително върху процесуалните нарушения на съда. Както посочва йерархът, той е готов да отговори по същество на обвиненията единствено при провеждане на законен и каноничен съдебен процес.

Ключови нарушения

Според апелацията на митрополита, при разглеждането на делото са допуснати груби нарушения на църковното право и на нормите за справедлив процес.

В досъдебната процедура:

- Не е проведено предварително разследване съгласно Устава на Кипърската църква;
- Не е създадена следствена комисия;
- Не е назначен разследващ йерарх;
- Не е съставен обвинителен акт;
- Не е назначен църковен обвинител.

В съдебната процедура:

- Митрополит Тихик не е имал статус на обвиняем – бил е поканен на „обикновено заседание на Синода“;
- Не е предоставено време за подготовка на защита;
- Не са предоставени материали по делото и документи на обвинението;
- Няма защитник;
- Не са разпитани свидетели – нито на обвинението, нито на защитата;
- Архиепископ Георги е съвместявал ролите на председател на съда, обвинител и свидетел.

Процедурни детайли

Според думите на митрополит Тихик, на 22 май 2025 г. е бил поканен на „извънредно заседание на Синода“ без да му бъде съобщено, че става дума за съдебно заседание. Архиепископ Георги е прочел 38-странични „свидетелства“ срещу него, позовавайки се на 20 документа, които не са били предоставени нито на членовете на Синода, нито на самия обвиняем.

След 30-минутно обсъждане, проведено без присъствието на митрополита, Синодът взема решение за низвержението му с 10 гласа „за“ срещу 6 „против“.

Нарушение на международни норми

В своята апелация пафоският йерарх подчертава, че е нарушена чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека, която гарантира правото на справедлив процес. Съгласно Устава на Кипърската църква, в църковните съдебни процедури следва да се прилагат нормите на наказателния процес на Република Кипър и международните стандарти.

Обществена реакция

В обръщението си митрополит Тихик подчертава, че общественото мнение в Кипър е против решението на Синода:

- 64,5% от анкетираните не са съгласни с низвержението му (анкета на alphanews.live);
- 65% от респондентите са против решението (анкета на omegalive);
- Събрани са 7000 подписа срещу решението на Синода.

Какво иска митрополитът:

Митрополит Тихик моли Вселенския патриарх да:

- Отмени решението на Кипърския синод от 22 май 2025 г.;
- Обяви процедурата за незаконна и антиканонична;
- Възстанови го в длъжността митрополит на Пафос.

В документа се цитират думи на архиепископ Георги, според когото митрополит Тихик се е изказал „неблагоговейно“ за Вселенския престол, позовавайки се на писмо на патриарх Вартоломей. Тихик категорично отрича това и подчертава, че подобни обвинения не са били включени в официалното обвинение.

Църковно-правен контекст

Съгласно чл. 81 от Устава на Кипърската църква, архиерей, осъден на низвержение, има право да обжалва пред Константинопол. Митрополит Тихик се възползва от това право в рамките на 15-дневния срок от обявяване на решението.

Припомняме, че митрополит Тихик е избран за Пафоски митрополит през март 2023 г., получавайки подкрепата на 50,01% от клира в митрополията. Конфликтът с архиепископ Георги започва още през 2024 г. и е свързан с въпроси на църковната политика и административни решения.

Заключителни думи от митрополита:

„Тъй като както в досъдебната, така и в съдебната процедура пред Светия Синод – съд – бяха нарушени практически всички разпоредби на църковния процес на Кипърската църква, по-конкретно чл. 7, 14, 79 от Устава и чл. 2, 3, 6, 7, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21, 26, 31, 33, 40 от Приложение Б, част II на Устава, тъй като в съдебния заговор и интрига срещу мен бяха погазени чл. 6 от ЕКПЧ, както и чл. 10 от Всеобщата декларация за правата на човека, които предвиждат право на справедлив съд в правова държава, а още повече в Христовата Църква; тъй като цялата проведена досега процедура по моето осъждане е позор за Апостолската Църква на Кипър пред всеправославната общност и правния свят в Кипър, Гърция и в чужбина; тъй като тази процедура и осъдителното решение представляват пряко оскърбление на архиерейското достойнство и служение; тъй като съблазънта за вярващия народ в Кипър и Гърция, а постепенно и в целия православен свят, е огромна; тъй като проведената процедура подкопава доверието и уважението на народа към йерархията с непредвидими последици за църковното единство на Кипърската църква; тъй като своевременно подавам до Канцеларията на Светия Синод настоящата апелация по чл. 81 от Устава, се обръщам чрез настоящата апелация по чл. 81 от Устава на Кипърската църква към Вселенския престол срещу събралото се като съд за архиереи заседание на Светия Синод от 22 май 2025 г. и неговото решение и моля за отмяна на цялата процедура и на осъдителното решение, тъй като не бяха спазени разпоредбите на Устава и нормите за справедлив съд и защита на моите права като обвиняем, както в досъдебната, така и в съдебната процедура, довели до незаконното и антиканоничното ми низвержение от Престола на Светата Пафоска митрополия.

Моля също, вследствие на отмяната на гореспоменатата процедура и решение, да бъда възстановен като законен митрополит на Светата Пафоска митрополия.“

Както СПЖ писа на 5 юни митрополит Тихик внесе официална жалба срещу решението на Кипърската църква, с което бе отстранен от катедрата в Пафос. С жалбата той сезира Вселенската патриаршия, което автоматично замразява ефекта на решението от 22 май.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също