Епископ Йоан: Покаянието ни извежда на царския път

Ние сме призвани да принесем искрено покаяние, като живеем съобразно с евангелските заповеди
На 20 юли – празникът на св. пророк Илия, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, в столичния храм „Св. пророк Илия“ в кв. „Илиянци“, бе отслужена Божествена литургия от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Йоан – първи викарий на Софийския митрополит, съобщава bg-patriarshia.bg.
В съслужение бяха Негово Всеблагоговейнство протойерей Стефан Тафров – председател на храма, свещеник Йосиф Стоименов и дякон Димитър Стефанов.
Песнопенията бяха изпълнени от свещеник Тодор Стоянов и Марио Стоименов.
В края на богослужението епископ Йоан произнесе слово за празника, в което сподели:
„Свети пророк Илия е живял в сложно време – девет века преди Въплъщението нашия Господ Иисус Христос, при царуването на нечестивия цар Ахав, който имал за съпруга езичница, чрез която Богопочитанието в Израил било подложено на сериозни изпитания. Наложено чрез държавния апарат, идолопоклонството се разпростраянвало из целия Израил. Свети пророк Илия бил призван от Господа да свидетелства за Истината, тъй че народът Божий, който трябавло да приеме бъдещия Месия, да почита единствено Яхве – Този, Който изведе израилтяните от Египет и ги въведе в Обетованата земя.
Светият пророк дръзновено изобличавал нечестието на царя и по неговите молитви небето се затворило за три години и шест месеца. Настанал такъв опустошителен глад, че пророкът бил издирван навсякъде, за да бъде убит. Но причина за бедствието не била думата на пророка, а нечестието на царското семейство и на народа. Наказанията, които идват чрез природните бедствия, следва, съобразно Божествения промисъл, да привеждат народа към покаяние и истинско богопочитание. Но нито продължителната суша, нито гладът и морът, които настанали, не успявали да обърнат човеците в Истината...“
„Неслучайно Сам Господ сравнява свети Йоан Предтеча със свети пророк Илия (Марк. 9:13). Самият пророк се явява на планината Тавор, когато Господ се преобразява пред трима от Своите апостоли, и още повече ще се яви в последно време, когато свети пророк Илия ще дойде преди Второто Христово пришествие.
Навярно отдалечеността във времето от повече от 3000 години ни кара да мислим, че няма нищо общо между православните народи – като носители на истинското Богопознание, с древния Израил. „Какво общо може да има този пророк с нас, като народ?“ Гледайки съвременното състояние на нашето общество обаче, можем да оприличим мисленето на човеците като това у древния Израил. Един македонски митрополит казва, че плодът на покаянието на един народ – това е монашеството. Ако се вгледаме в числеността на българското монашество, можем лесно да узнаем колко е покаянието в нашия народ – не като качество, защото това само един Господ знае, но като количество; колко се кае нашият народ и почита Христа за Богочовек, дошъл да ни избави от греховете и да ни даде истинско Богопознание.
Посланието на свети пророк Илия е същото, както това на св. Йоан Предтеча – покаянието. Този призив не следва да ни натъжава, а да ни извежда на царския път, по който са ходели нашите предци, които в покаянието и в истинското богопочитание са виждали смисъла на своя земен живот. Така и ние сме призвани да принесем искрено покаяние, като живеем съобразно с евангелските заповеди, привличайки божествената благодат, която да ни дава смисъл, да ни укрепява в трудностите и да ни дава истинска радост в скърбите.“
Председателят на църковното настоятелство при храма протойерей Стефан Тафров изказа благодарност на Браницкия епископ Йоан за отслужването на светата Литургия, а след богослужението беше извършен водосвет и осветено коливо за благословение на вярващия народ.
По-късно, епископ Йоан, придружен от съпровождащото го духовенство, посети стария манастирски храм.
СПЖ припомня на своите читатели, че документалният филм за митрополит Йоан вече е онлайн.