Българският патриарх Даниил извърши обновление на храма „Св. Петка“ в град Трън

2824
20 Юли 07:19
16
Свмика: Ангел Карадаков, Софийска митрополия Свмика: Ангел Карадаков, Софийска митрополия

„Да утвърди храма до свършека на света“ – помоли се патриарх Даниил при обновлението на църквата „Св. Петка“ в Трън

19.07.25г. - "Да дарува Бог прошка на греховете на онези, които с усърдие са построили храма „Св. Петка Търновска“, както и на онези, които са се потрудили за обновлението му, да утвърди храма до свършека на света непоклатен и прославен", се помоли Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, който извърши обновлението на красивата църква в град Трън, предава сайтът на Софийската митрополия.

Патриарх Даниил съслужи с Негово Преосвещенство Браницкия епископ Йоан – първи викарий на Софийския митрополит, ставрофорен иконом Стилиян Табаков – архиерейски наместник на Трънска духовна околия, свещеник Игнатий Игнатов, свещеник Иван Генчев, свещеник Михаил Станкович, свещеник Георги Иванов, свещеник Стефан Игнатов и дякон Кръстан Койчев. 

Преди началото на светата Литургия бе извършен чинът по обновление на храма, който през последните няколко години бе реставриран и обновен, а в края на великото славословие за четец, певец и свещоносец бе постриган Веселин Йорданов. 

„Радваме се на днешния ден да отслужим обновлението на този древен храм, посветен на света Петка, в който през последните години чрез предоставената възможност – с европейски средства по фонд „Земеделие“ – се извърши обновление както на външната част на храма, така и на стенописите и иконостаса. Днес благословихме свършената работа и вече храмът придобива отново тази възможност в него да се отслужват богослужения“, каза в словото си Негово Светейшество. Той насърчи вярващите от енорията на храма редовно да се събират в него – в неделните и празнични дни, и винаги да пребивават в молитва. 

„От неодушевените предмети единствено и само православният храм се миропомазва. Светото миро се използва при светото тайнство Миропомазание, когато след кръщението кръстеният се помазва със светото миро и свещеникът произнася: „Печат на дара на Светия Дух“ и Дух Светий идва в този човек, за да го освети, за да го обнови, за да живее и обитава в него и да очиства сърцето му. Със свето миро се помазва и храмът, а в престола му се поставят свети мощи“, каза още Негово Светейшество. „Затова казваме, че храмът е място на особеното Божие присъствие. Бог, който е навсякъде и всичко изпълва, но преимуществено Той е в православните храмове“, допълни патриарх Даниил и подчерта, че въпреки продължилия десетилетия атеистичен период днес десетки храмове, в много населени места, се обновяват и се превръщат в места, в които хората се събират. 

Празничният ден завърши с многолетствие за Българския патриарх, Св. Синод, както и за всички местни жители в град Трън. 

Църквата „Св. Петка“ е построена през XVIII век. В днешния си вид е от 1853 г., когато е била възобновена от архимандрит Мисаил Байкушев заедно с чорбаджи Пея и Хаджи Никодим. Иконостасната икона „Успение Богородично“ е от 1853 г. и е дело на дупнишкия майстор Никола Иконописец (Никола Янакиев).

Както писа СПЖ на празника на Света Марина в словото си патриарх Даниил припомни, че без любов към Бога всичко в живота губи смисъл.

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също