Вие сте православен журналист? Нямате права
Валери Ступницки в съда, илюстративна снимка. Снимка: СПЖ
Съдията от Соломенския съд на Киев Виктория Горбатовска всъщност прекъсна съдебното заседание по молбата на журналиста от СПЖ Валерий Ступницки за промяна на мярката му за неотклонение (той вече е зад решетките от 4,5 месеца).
В отговор на основателната молба на адвоката да настани журналиста до себе си (той е с увреден слух и не чува нищо от стъкления „аквариум“), Горбатовска грубо отказа. И то въпреки факта, че конвоиращият, към когото тя се обърнала за разрешение, нямал възражения. Горбатовска повишила глас на защитника, всъщност го заклещила и изобщо се държала като „морска владичица".
На защитника не му оставаше нищо друго, освен да си направи отвод на съдията, като заяви, че тя е пристрастна. Още повече че месец по-рано Горбатовска незаконно отхвърлила молбата на защитата на Ступницки, като цинично заявила, че журналистът „не се е явил на заседанието“ (сякаш е можел да дойде или да не дойде от килията си по собствена воля).
И тук възниква един въпрос - защо съдията се държи по този начин? В края на краищата, Ступницки не е убиец, не е грабител. Той не е представлявал никаква опасност за съда. Той не би могъл да избяга (прозорците в съда са залостени). Имал е пълното право да бъде близо до адвоката си и да води защитата си. Защо е било необходимо да се тормози адвокатът и да се предизвиква скандал?
Изглежда, че има няколко отговора. Това е „ небесността“ на някои от нашите съдии (между другото, самата Горбатовска попадна в публични скандали с това, че „оправда“ пияна колежка, хваната зад волана, и беше подведена под дисциплинарна отговорност от Дисциплинарната палата на Висшия съвет на правосъдието). Това и чувството за безнаказаност. Но, в голяма вероятност, основното е формираната в обществото тенденция представителите на УПЦ да се третират като врагове и хора втора категория.
Тоест, разбира се, Украйна е демократична страна. Но, както показва практиката, не е за всички.
Прочетете също
Мирен преход, казвате?
Днешното щурмуване на катедралата в Черкаси ясно показа какво представлява „мирното преминаване“ на църкви към Украинската Православна Църква.
Кой и защо преби „йерарха“ на ПЦУ?
Ситуацията с пребиването на „митрополита“ на ПЦУ не само предизвиква неприязън и осъждане, но и става поредното доказателство за това колко опасни могат да бъдат последиците от агресивната политика в религиозната сфера.
Не бъди като вицепремиера
След забраната на УПЦ вицепремиерът Ирина Верещук заяви, че е необходимо да се спре „влиянието на враждебната Руска църква“ (един вид, това е УПЦ) върху украинците не само в Украйна, но и в чужбина.
Крим да има същата свобода на религията
Главата на ДЕСС заяви, че една от ключовите стъпки за възстановяване на стабилната ситуация в Крим след деокупацията му ще бъде възстановяването на религиозната свобода и връщането на украинското законодателство за религиозната свобода.
„Те заемат нашите храмове, нашите земи“
Трима журналисти от СПЖ близо 5 месеца се намират зад решетките с риск от от доживотен затвор. Те са обвинени, включително и в подбуждане на междурелигиозна омраза.
Вие сте православен журналист? Нямате права
Украинското правосъдие към православните журналисти не спира да удря дъното.