Не бъди като вицепремиера

Ирина Верещук. Снимка: minre.gov.ua

Тя каза, че навсякъде в чужбина, където има украинци, „трябва да има наша украинска църква“ (тоест, ПЦУ).

Защо обърнахме внимание именно на това изказване? В края на краищата през последните 24 часа имаше много подобни текстове от страна на властите.

На първо място, то ни поразява със своята некомпетентност, защото разпоредбите на Томоса забраняват на ПЦУ да полага грижи за украинци извън страната.

И второ, Верещук изненадва с внезапна промяна на 180° на своята „църковна“ позиция.

През 2022 г. тя беше готова да отиде с кръстен ход на УПЦ в Мариупол, заедно с митрополит Онуфрий. И тогава тя явно не смяташе УПЦ за „враждебна на Руската Църква“.

А през 2019 г. Верешчук каза шокиращи неща. Че Томосът на ПЦУ е „конфликтоген“, „чиста политика“ и предизборна технология на Порошенко. И че Украйна има Томос още от 90-те години на миналия век.

„Ние имаме Томос от патриарх Алексий. Защо чак сега и само по този начин започнахме да говорим за него?“, – попита Верещук по телевизията.

Вероятно много хора са забелязали, че в живота съществуват откровени и принципни врагове, а има и „ветропоказатели“, които се колебаят с „партийната линия“. Същото е и в ситуацията с Църквата. В Радата има Порошенко и неговите помощници от „ЕС“, а има и „слуги“, които неотдавна подкрепяха УПЦ, а сега действат в съответствие със съветския лозунг: „Партията каза – трябва! Комсомолът отговори – да!

Именно те сега изглеждат особено жалко.

Прочетете също

Мирен преход, казвате?

Днешното щурмуване на катедралата в Черкаси ясно показа какво представлява „мирното преминаване“ на църкви към Украинската Православна Църква.

Кой и защо преби „йерарха“ на ПЦУ?

Ситуацията с пребиването на „митрополита“ на ПЦУ не само предизвиква неприязън и осъждане, но и става поредното доказателство за това колко опасни могат да бъдат последиците от агресивната политика в религиозната сфера.

Не бъди като вицепремиера

След забраната на УПЦ вицепремиерът Ирина Верещук заяви, че е необходимо да се спре „влиянието на враждебната Руска църква“ (един вид, това е УПЦ) върху украинците не само в Украйна, но и в чужбина.

Крим да има същата свобода на религията

Главата на ДЕСС заяви, че една от ключовите стъпки за възстановяване на стабилната ситуация в Крим след деокупацията му ще бъде възстановяването на религиозната свобода и връщането на украинското законодателство за религиозната свобода.

„Те заемат нашите храмове, нашите земи“

Трима журналисти от СПЖ близо 5 месеца се намират зад решетките с риск от от доживотен затвор. Те са обвинени, включително и в подбуждане на междурелигиозна омраза.

Вие сте православен журналист? Нямате права

Украинското правосъдие към православните журналисти не спира да удря дъното.