Над 80 ученици от Ловеч гостуваха на Врачешкия манастир
Над 80 ученици от ОУ „Васил Левски“, ППМГ, ОУ „Христо Никифоров“ и ОУ „Димитър Димов“ гостуваха на 3 май на Врачешкият манастир „Свети Четиридесет мъченици“ с подкрепата на Ловчанска Света митрополия. Децата от първи до седми клас бяха организирани от свещеник Любомир Казашки, който e преподавател по „Религия православие“ и клуб „Християнство“ като извънкласни дейност в ловешки училища.
Прекрасната природа, строгите правила в манастира и иконите впечатлиха децата, които споделиха това с игуменката монахиня Касиана. Тя посрещна учениците под 8-вековното крушово дърво в двора на манастира, където според легендата Света Богородица се явила на млад местен овчар през лятото на 1891 г. „Била красива жена, изглеждала като царица с корона и мантия и го пита защо спи, тук мястото е свято и посочила мястото, където сега е църквата, а тогава е било гора. Казала, че тук се намира манастир на свети Четиридесет мъченици, а отсреща на хълма има аязмо на нейно име. Друг път на същото място пак отново в дрямка овчарчето вижда тази жена и на третия път тя му казва да съобщи в селото, защото иначе ще го накаже“, разказа игуменката. Човекът се казвал Атанас Якомовски, отишъл и казал на свещеника в селото. Тогава се вдигат и откриват основи на стар храм, иконата на Света Богородица, голям дървен полилей, кости на убитите монаси, които отецът пратил в костницата в Рилския манастир.
През 1891 г. построяват храма и се заселват монаси мъже, но в планините са бродели разбойници и през 18-и век манастирът бил сринат напълно и потънал в забрава до 1890 г. От 1937 година е женски и оттогава не е прекъсвал. Сега в манастира има 15 сестри, те работят стопанството си, имат кравичка, козички, зеленчукова градина, поддържат цветята, шият и бродират за украсяване на храмовете.
Монахините почерпиха децата с току-що изпечени топли курабийки и бонбони.
Отец Любомир Казашки благодари на игуменката за гостоприемството, търпението и разбирането, с което посрещна децата. Всички заедно изпяха песента „Христос Воскресе“, запалиха свещи в храма и се поклониха пред иконата на Света Богородица.
По-късно учениците посетиха Историческия музей в Ботевград, където разгледаха експозицията, а после и известната Часовникова кула, която е най-голямата в страната – цели 30 метра.