Какво се казва на сайта на Българската Църква
Българската Православна Църква. Снимка: bg-patriarshia.bg
Първо, веднага след избирането на Видинския митрополит Даниил за български патриарх на сайта се появи поздравително съобщение от ръководителя на ПЦУ Сергей Петрович Думенко, известен още като Епифаний. А от текста на това поздравление се забелязваше, че то първоначално е било написано за друг кандидат за патриарх, по-лоялен към Фарнар и по-склонен да признае ПЦУ. Сергей Петрович Думенко е имал известни надежди, че с идването на такъв профанарски патриарх може би неговата структура ще получи признание от Българската Църква. Ако не пълно и официално, то поне под формата на "съслужение". Да не забравяме за такова "съслужение" на някои български йерарси в навечерието на избора на патриарх в България.
Вероятно поздравленията от Думенко до новия патриарх Даниил, който неведнъж е изразявал подкрепата си за УПЦ като единствената канонична църква в Украйна, са били изпратени по инерция. А редакцията на сайта на БПЦ също така по инерция е поставила това поздравление. Но скоро то изчезна от сайта. Това показва, че ако по-рано сред служителите на Българската патриаршия е имало несигурност по отношение на признаването/непризнаването на ПЦУ, то сега такава няма. БПЦ признава само УПЦ. И това е един вид удар срещу Фанара.
И второ, ако по-рано на сайта на БПЦ в съобщенията за УПЦ тя беше наричана с префикс (МП), което подчертаваше, че БПЦ смята УПЦ за част от РПЦ, сега този префикс е премахнат. В текста на поздравителното писмо до патриарх Даниил от Киевския митрополит Онуфрий този префикс вече не присъства. УПЦ е спомената сред другите поместни църкви, които са изпратили своите поздравления до новия патриарх. Мнозина смятат, че патриарх Даниил е "проруски настроен". Но какъв е този "проруски" патриарх, който премахва префикса МП от УПЦ? И това изглежда като проява срещу РПЦ.
И двете обстоятелства, взети заедно, навеждат на мисълта, че патриарх Даниил се ръководи не от политически съображения, а от свещените канони на Църквата. Че той не позволява да бъде хванат в капана на дихотомията: ако си за РПЦ, значи си против фанариотската и обратното. Че за него е по-важно, че в ПЦУ няма канонични епископски хиротонии, отколкото фактът, че украинските власти и фанариотските дейци се натискат за Сергий Петрович Думенко. А по въпроса за независимостта и автономията на УПЦ за него е по-важно катедралното мнение на УПЦ, отколкото критиката му от страна на представителите на РПЦ. Да се надяваме, че изборът на новия Български Патриарх ще стане стъпка в посока на единението на Църквата около Евангелието и свещените канони.
Прочетете също
Мирен преход, казвате?
Днешното щурмуване на катедралата в Черкаси ясно показа какво представлява „мирното преминаване“ на църкви към Украинската Православна Църква.
Кой и защо преби „йерарха“ на ПЦУ?
Ситуацията с пребиването на „митрополита“ на ПЦУ не само предизвиква неприязън и осъждане, но и става поредното доказателство за това колко опасни могат да бъдат последиците от агресивната политика в религиозната сфера.
Не бъди като вицепремиера
След забраната на УПЦ вицепремиерът Ирина Верещук заяви, че е необходимо да се спре „влиянието на враждебната Руска църква“ (един вид, това е УПЦ) върху украинците не само в Украйна, но и в чужбина.
Крим да има същата свобода на религията
Главата на ДЕСС заяви, че една от ключовите стъпки за възстановяване на стабилната ситуация в Крим след деокупацията му ще бъде възстановяването на религиозната свобода и връщането на украинското законодателство за религиозната свобода.
„Те заемат нашите храмове, нашите земи“
Трима журналисти от СПЖ близо 5 месеца се намират зад решетките с риск от от доживотен затвор. Те са обвинени, включително и в подбуждане на междурелигиозна омраза.
Вие сте православен журналист? Нямате права
Украинското правосъдие към православните журналисти не спира да удря дъното.