Честваме св. Сергий Радонежки – велик подвижник на православната вяра
На пети юни се празнува паметта на св. Сергий Радонежки (ок. 1322–1392), наречен „игуменът на руската земя“. Неговият живот наподобява живота на великите Отци на монашеството като св. Антоний Велики в Египет, св. Бенедикт Нурсийски в Италия, св. Иоан Рилски в България. Роден в благочестиво семейство, призван към Бога още „от утроба майчина“ (Пс. 21:11), неговият житейски път в Христа е прав като струна, пише на сайта Зорана.
От юношеството си до смъртта той отдава всичките си дни на молитва, покаяние и богослужение, подвизава се като отшелник, около него се събира братство, създава се монашеска обител, удостоен е с божествени видения, с дарове на прозорливост, лечителство, чудотворство и духовно старчество. И ето че като бяга от света (и от човеците) – към монашеството, т.е. към Бога, той допринася повече за човеците и за света от всички свои съвременници.
Троице-Сергиевата лавра, която той основава недалеч от Москва се превръща в главната и най-знаменита руска обител, в непревземаема крепост не само на Православието, но и на руската държава във времена на най-големи изпитания. По негово време и с неговата благословия благоверният княз Дмитрий Донски събира смелост да излезе на генерално сражение срещу войските на татаро-монголската Златна орда и успява да ги победи на Куликовото поле (1380 г.). Така Москва оглавява и става столица на политическото и духовното възраждане на Русия след двувековното иноверско иго.
Св. Сергий е духовен наставник на преп. Андрей Рубльов и вдъхновител на неговата знаменита „Св. Троица“ – храмовата икона на Лаврата и ненадминат образец на руската иконопис.
По време на Смутните времена монастирът устоява на 16-месечна обсада от страна на полските войски (1608–1609) и става духовно знаме на руското опълчение, което освобождава страната.
Именно с Лаврата на св. Сергий Радонежки започва възраждането на Руската църква през 1943 г. във времената на атеистичния режим.
И до ден днешен мощите на св. Сергий Радонежки продължават да чудотворят и да дават упование на православните вярващи от цял свят.
Св. Сергий моли Бога за нас!
Последните думи на този велики Божий угодник към братята в манастира били: „Внимавайте над себе си, братя. Преди всичко имайте страх Божий, душевна чистота и нелицемерна любов...”.
Преди време СПЖ припомни думите на игумен Никон Воробьов, че "ако човек смята себе си за добър, е в състояние на прелест"
Прочетете също
Св. Йоан Шанхайски: Рождество на св. Йоан Предтеча е празник на надеждата
„Вестителят на Слънцето, Предтечата“ е св. Йоан Кръстител, който подобно на сутрешната звезда възвестява изгрева на Слънцето на Правдата на изток
Св. Наум Охридски – просветителят, който преобрази България
Животът и делото на един от най-обичаните просветители на Първата българска държава
Днес честваме паметта на св. Паисий Хилендарски
Св. Паисий Хилендарски (1722 – 1773) е канонизиран за светец на 26.06.1962 г. от св. Синод на Българската православна църква.
Албанската църква с филм за мъченика отец Александър Липе
Документален филм разказва за свещеника, екзекутиран от комунистите през 1946 г.