Президентът на Естония блокира за втори път закона срещу Православната църква

Президентът на Естония блокира за втори път закона срещу Православната църква

Алaр Карис отказа да подпише поправките, които на практика забраняват Естонската православна църква към Московската патриаршия

4.VII.2025 - Президентът на Естония Алар Карис за втори път отказа да обнародва изменения в Закона за църквите и религиозните общности, чиято цел е да ограничи чуждото влияние върху религиозните организации. Предложеният законопроект на практика би довел до забрана на Естонската православна църква към Московската патриаршия, пише orthochristian.com.

Държавният глава заяви, че промените, приети от парламента (Рийгикогу), не са достатъчни, за да отговорят на конституционните съображения, които той изложи при първия отказ да подпише закона през пролетта. Парламентът гласува закона на трето четене през април, а президентът отказа да го обнародва по-късно същия месец. През юни бе приет нов вариант с изменения, който Карис също отхвърли, съобщава err.ee.

„Рийгикогу действително внесе известни изменения в текста на закона, но те не са достатъчни. Законът все още противоречи на три члена от Конституцията и непропорционално ограничава свободата на сдружаване и свободата на вероизповедание“, подчерта президентът.

Карис заяви, че макар да е необходимо противодействие на чуждото влияние, законът изисква „по-ясна дефиниция на онези връзки с чужбина, които действително представляват заплаха“. Той обърна внимание, че в мотивите към законопроекта изрично се посочва намерение да се регулират не само административните, но и вероучителните и обредни аспекти на Църквата – намеса, която според него е неоправдана и прекомерна.

Сега парламентът трябва да реши дали да преработи закона повторно. Ако бъде приет отново без изменения, президентът заяви, че вероятно ще го оспори пред Върховния съд.

Естонската православна църква излезе с изявление, в което благодари на президента Карис за неговата „последователна и принципна позиция“ по отношение на законодателните промени. Църквата изрази надежда, че парламентът ще се откаже от тези „неконституционни изменения“ и няма да подновява опитите за тяхното обсъждане, като подчерта, че предложенията „обективно противоречат на Конституцията“.

В изявлението си Църквата се определя като автономна религиозна общност, която действа в съответствие със законите на Естония и ценностите на страната, включително свободата на вероизповедание.

В заключение се казва:

„Особено сме признателни на всички православни вярващи за тяхната непоколебима вяра, молитви, търпение и доверие. Изказваме искрена благодарност и на всички, които се осмелиха публично да застанат в защита на нашата Църква въпреки информационната кампания срещу нея. През цялото това време се молехме и тези молитви, заедно с моралната подкрепа, ни дават сила да отстояваме църковната истина и конституционните си права.“

СПЖ писа, че на 17 юни 2025 г. естонският парламент прие закон, който изисква църквата в Естония да прекъсне връзките си с Московската патриаршия.

 

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също