За поредна година Богословският факултет на СУ заема 51 място в престижна световна класация
Всеки писмен материал, който запознава с историята на Богословския факултет, започва с констатацията, че с откриването на Алма Матер се осъществява искреното желание за Св. Синод на БПЦ за съществуване на българско висше богословско училище. Този факт е толкова категоричен и осмислен от поколенията богослови, че в чл. 2 от Правилника на Богословския факултет е записано: „БФ е уникална висша богословска школа и оправдава съществуването си в служение на българския народ и Българската православна църква (БПЦ – БП) за подготовка на свещенослужители, църковнослужители, както и за преподаватели по религия във всички училища в страната (светски и духовни), а също и на дейци във всички сфери на духовния и обществения живот“. А чл. 3 добавя: „В БФ се преподава богословие в пълно съответствие с вероучителните истини на Православната църква, а също и в интердисциплинарен диалог с всички области на научното познание“.
Този увод е необходим, за да се избегне противопоставянето на родните богословски школи и квалифицирането им на православни и по-православни, или не толкова православни. Голяма част от родния клир, чиито представители са възпитаници на Богословския факултет (в различните етапи от неговото съществуване) знаят, какво и как се преподава и изучава на площад „Св. Неделя“ 19.
Благодарение на мъдрите и навременни решения на архиереите на Св. Синод, сградата на Богословския факултет отново впечатлява с нов покрив, реставрирана фасада и обновен академичен параклис. За академичното семейство стои задачата да изпълни тази емблематична сграда с дух и смисъл, защото знаем какво казва св. ап. Павел на жителите на Коринт: Който сади и който полива едно са; но всеки ще си получи наградата според труда си (1 Кор. 3:8). В благовремието на стотната годишнина на факултета поучихме признание, което ще бъде представено тук не толкова като отчет, а като добронамерено споделяне. Информацията е официална и достъпна.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран за първи път в четири области в оповестената на 12 март 2025 г. класация QS World University Rankings by Subject 2025.
За трета поредна година Софийският университет е класиран в специалност „Теология“ в рамките на област „Изкуства и хуманитарни науки“ и заема 51-100 място в класацията.
Други специалности, които са сред първите 1000: „Компютърни науки“ в област „Инженеринг и компютърни науки“ заема 751-850 място; „Физика и астрономия“ в област „Природни науки“ 601-675 място. QS World University Rankings by Subject предоставя независим сравнителен анализ за представянето на 5203 академични институции в 55 академични дисциплини и 5 широки области. Университетите се оценяват на базата на пет критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, цитирания на публикация, H-фактор и международна изследователска мрежа.
Премъдрият Соломон ни е завещал принципа: Предай делата си Господу, и твоите предприятия ще се изпълнят (Притч. 16:3).
Автор: доц. д-р Ивайло Найденов – декан на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
Източник: bg-patriarshia.bg