Върховният съд на САЩ разреши отказ от ЛГБТ часове в Мериленд

Върховният съд на САЩ постанови, че родителите могат да освободят децата си от учебната програма с ЛГБТ тематика в училищен район в Мериленд поради религиозни възражения, като по този начин отмени предходно решение на Апелативния съд.

С решение от 6 на 3 гласа, обявено в петък, Върховният съд отсъди по делото Mahmoud, Tamer и др. срещу Taylor, Thomas W. и др., че обществените училища на окръг Монтгомъри в Мериленд не могат да принуждават децата да бъдат изложени на книги с ЛГБТ тематика в учебната програма. След масова демонстрация през 2023 г. религиозно разнообразна група родители оспори отказа на училищния район да разреши освобождаване от уроци, включващи ЛГБТ литература.

Становището на съда бе написано от съдия Самюел Алито, към когото се присъединиха главният съдия Джон Робъртс и съдиите Ейми Кони Барет, Брет Кавано, Нийл Горсъч и Кларънс Томас.

„Държавата налага бреме върху религиозната практика на родителите, когато ги принуждава да подлагат децата си на обучение, което представлява ‘реална заплаха за подкопаване’ на религиозните вярвания и практики, които родителите желаят да възпитат,“ пише Алито.

„И държавата не може да обвързва правото на безплатно публично образование с приемането от страна на родителите на такова обучение. Въз основа на тези принципи заключаваме, че е вероятно родителите да успеят в оспорването на политиката на училищното настоятелство.“

Върховният съд постанови предварителна забрана срещу включването на книги с ЛГБТ тематика в учебната програма на окръг Монтгомъри по религиозни причини.

„Правото да възпитаваш децата си в своята религия, както и всички религиозни действия и практики, се ползва с щедра защита от нашата Конституция,“ продължава Алито.

„И това не е просто правото да се преподава религия в рамките на собствения дом. Това право обхваща и изборите, които родителите желаят да правят за децата си извън дома.“

Съдия Соня Сотомайор написа особено мнение, подкрепено от съдиите Кетанджи Браун Джаксън и Елена Кейгън, в което се посочва, че мнозинството „измисля конституционно право да се избягва излагане на ‘фини теми’, противоречащи на религиозните принципи, които родителите искат да възпитат у децата си“.

„Предвид голямото разнообразие от религиозни вярвания в тази страна, безброй взаимодействия в държавните училища ежедневно могат да изложат децата на послания, противоречащи на религиозните убеждения на родителите,“ пише Сотомайор.

„Изискването училищата да предоставят предварително уведомление и възможност за отказ от всяка учебна тема или разказ, който може да засегне религиозните вярвания на родителите, ще наложи непосилни административни тежести върху училищата. Щетите няма да бъдат понесени само от преподавателите — ще пострадат и децата.“

През октомври 2022 г. училищният съвет на окръг Монтгомъри одобри включването на група книги с ЛГБТ тематика в учебните програми по английски език. След масов протест на родители пред сградата на училищния район в Роквил през 2023 г., включващ много християнски и мюсюлмански семейства от различни среди, родителите заведоха дело срещу съвета, твърдейки, че действията му нарушават техни дълбоко поддържани религиозни убеждения.

Съдията от Окръжния съд на САЩ Дебора Бордман, назначена от президента Байдън, отхвърли искането за предварителна забрана през август 2023 г., като заключи, че родителите не са доказали, че „използването на тези книги преминава границата от допустимо влияние към потенциално недопустима индоктринация“.

Тричленен състав на Апелативния съд на Четвърти окръг потвърди това решение през май миналата година с резултат 2 на 1, като съдия Дж. Стивън Ейджи, назначен от Джордж Буш, написа становището на мнозинството.

„Няма доказателства към момента, че решението на съвета да не разреши освобождаване от занятия принуждава родителите или децата им да променят своите религиозни вярвания или поведение — било в училище, било извън него,“ пише Ейджи.

Съдия А. Марвин Куотълбаум-младши, назначен от Доналд Тръмп, не се съгласи, като заяви, че родителите са „доказали, че решението на съвета да откаже религиозно освобождаване поставя в тежест правото им да изповядват религията си и да ръководят религиозното възпитание на децата си, като ги поставя пред избора — или да компрометират вярата си, или да се откажат от публично образование за децата си.“

„Отказът на съвета да уважи исканията на родителите за освобождаване поради религиозни причини от обучение с книги, които се използват за насърчаване на разнообразие и приобщаване към ЛГБТК+ общността, принуждава родителите да направят избор — или да останат верни на своята вяра, или да получат безплатно публично образование за децата си. Те не могат да имат и двете,“ пише Куотълбаум.

През януари Върховният съд включи делото в списъка с други разпоредителни решения и без коментар прие обжалването.

 

Източник: christianpost.com

Прочетете също

Читатели на СПЖ за първата година на патриарх Даниил

Десетки коментари в анкетата на СПЖ отбелязаха с благодарност първата година от служението на патриарх Даниил

Румънската църква отказа да признае ПЦУ: „Украйна не спазва законите си“

За разлика от българския разкол от 90-те години, казусът с ПЦУ не е решен с всеправославно съгласие

Патриарх Даниил: Най-важното е да пазим вярата и да бъдем свидетели Христови

Българският патриарх отслужи литургия за първата годишнина от интронизацията си и призова за църковно единство

Седем манастира на Света Гора бойкотират визитата на премиера Мицотакис

Игумените протестират срещу закони, които накърняват вярата – визитата остава под въпрос

Патриарх Даниил отслужи литургия за годишнината от своята интронизация

В патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ бе отслужена тържествена литургия една година след избора му

Катрин Уайтфорд: Кои са имената зад репресиите срещу УПЦ (българско аудио)

Островска, Бобух, Кулинич, Белянски, Томчишин, Шарагов и Кишлар – извършители на репресии срещу УПЦ