Църквата почита св. пророк Илия – небесния огнен застъпник на вярата
Снимка: sveticarboris.net
Православната църква отбелязва на 20 юли паметта на св. пророк Илия – един от най-великите сред старозаветните Божии угодници, ангел в плът, изобличител на идолопоклонството и предвестник на Второто Христово Пришествие.
Произхождащ от свещеническото Аароново племе, Илия Тесвитянин живял през IX в. пр. Хр. по време на цар Ахав и царица Иезавел – време на отстъпление и идолопоклонство. С пламтяща ревност той разобличавал греха и призовавал народа към покаяние. С молитва затворил небето за три и половина години, а после – след велика жертва на планината Кармил и чудо с огън от небето – доказал истинността на вярата в Единия Бог. Бог пратил дъжд, а народът се върнал към Господа.
Неговото служение било съпътствано от знамения: враните го хранили в пустинята, вдовицата от Сарепта била спасена от глад, а нейният син – възкресен. Илия е грабнат жив на небето в огнена колесница – единствено по Божия промисъл без да вкуси смърт. Той ще се яви отново в края на времената.
Църквата го почита като образ на твърдостта и духовната ревност. „Истина ви казвам – казва Христос – че Илия първом ще дойде и ще уреди всичко“ (Мат. 17:11). Затова той е предобраз и на Второто Пришествие, и на нашето собствено духовно възнесение.
Св. пророк Илия се споменава и в Новия Завет – в проповедта на Спасителя (Лука 4:25–26), при Преображението на Тавор (Мат. 17:3) и чрез образа на св. Йоан Кръстител, който „дойде с духа и силата на Илия“.
В българската духовна традиция св. Илия се почита с дълбоко благоговение – на него са посветени стотици храмове. Мнозина го наричат „огнен светец“, покровител на земята и небето, застъпник пред Бога и пророк на справедливостта.
На празника се разрешава вино и елей. Светата Църква възпява пророка в тропара с думите: „На Твоя пророк Илия паметта, Господи, като празнуваме, с него Те молим: спаси нашите души.“
„Пророче и прозрителю на великите Божии дела на нашия Бог, Илие великоименити, с твоето предсказание задържал водоточните облаци, моли за нас Единствения Човеколюбец.“ (Кондак, глас 2)
СПЖ припомня думите на старец Йосиф Исихаст, че от страха Господен се ражда вярата.
Прочетете също
За болестта като спасение: проповед на отец Добромир в Лондон за Илинден
На Илинден в храма „Св. Йоан Рилски“ в Лондон отец Добромир говори за изцелението, смисъла на страданието и пророческото звание на християните
Папата приема на аудиенция пратеника на Московската патриаршия
Източници съобщават, че Лъв XIV възнамерява да възобнови диалога с Московската патриаршия след напрежението, свързано с руската инвазия в Украйна.
Пътят на един монах: Документален филм за митрополит Йоан вече онлайн
Софийската митрополия разказва за духовния път на Браницкия епископ в YouTube филма „Пътят на един монах“
Патриарх Даниил: Покаянието е това, което Господ очаква от нас
Човекът е цар на творението и когато ние, като царе, стопани на творението, развращаваме себе си, ние пречим на Божия промисъл да се изявява в света.
Католически кардинал чете Символа на вярата по време на православна литургия
Кардинал Джоузеф Тобин участва в православно богослужение в катедралния храм „Свети Георги“ в Истанбул
Осем бебета с "трима родители" родени във Великобритания
В опит да спре предаването на митохондриални заболявания, Великобритания разреши създаването на деца с трима биологични родители