Йерусалмският патриарх Теофил: Владимир Путин е "големият коз" на православните по света
По време на официалното си посещение в Москва през април 2024 г., Сръбският патриарх Порфирий сподели интересен разговор с Йерусалимския патриарх Теофил III, проведен броени дни по-рано в Светия град.
„Преди две седмици в Йерусалим разговарях с Йерусалимския патриарх. Говорихме много. Той не знаеше, че ще бъда в Москва. И когато обсъждахме бъдещето на световното православие, той ми каза: ‘Ние, православните, имаме един коз.’ Попитах го: ‘Какъв коз?’ А той отвърна: ‘Владимир Путин.’“
Цитираните думи бяха произнесени от Порфирий в реч пред Руския патриарх Кирил, в контекста на задълбочаващите се връзки между Сръбската и Руската православна църква. Изказването подчерта не само духовното, но и геополитическото възприемане на ролята на Русия и президента Путин като опора за съхраняване на православната идентичност в съвременния свят.
Като част от визитата, Патриарх Порфирий се срещна и лично с президента Владимир Путин. Срещата се състоя в Кремъл, в присъствието на делегации от двете страни. По време на разговора, Путин подчерта историческите връзки между сръбския и руския народ, както и между двете православни църкви, заявявайки, че Русия високо оценява ролята на Сръбската патриаршия в запазването на духовността и традиционните ценности.
„Вашето служение е пример за християнска твърдост, за вяра и за грижа към хората, които са в тежко положение. Вашият глас се чува ясно в защита на мира, справедливостта и християнската истина“, каза Путин към Порфирий, според официално разпространената стенограма от Кремъл.
Патриарх Порфирий, от своя страна, подчерта, че Сръбската църква е благодарна за подкрепата, която Русия оказва на православния свят в трудни времена, и особено за позицията ѝ по отношение на запазването на традиционната духовна, семейна и културна основа на обществото.
Изказването за „единствения коз“ в лицето на Владимир Путин подчертава растящата геоцърковна ос Москва–Белград–Йерусалим, формираща своеобразен контрапункт на либералните и секуларни течения, доминиращи в други части на света. Във време на сериозни предизвикателства пред Православието, Русия продължава да бъде възприемана от някои църковни лидери като стълб на съпротивата срещу разпадащия се морален и духовен ред.
Изказването предизвика силен отзвук, тъй като подчертава геополитическата роля на Русия и нейния президент в очите на някои православни лидери като опора за съхраняване на традиционното православие, особено на фона на продължаващото напрежение между Московската патриаршия и Константинопол, както и гоненията срещу Украинската православна църква.
В същото време, то въвежда и важен акцент в богословско-политическата ос на влияния: Русия все по-често се възприема като бастион на консервативните християнски ценности.