Православната църква празнува Рождество на Йоан Кръстител

Рождество на Йоан Кръстител. Снимка: Facebook

На 7 юли 2024 г. Църквата чества Рождество на Йоан Кръстител. На този ден вярващите си спомнят как в семейството на еврейския свещеник Захария и съпругата му Елисавета се ражда бъдещият пророк, който ще предскаже идването на Месията – Иисус Христос, а след това ще го кръсти във водите на река Йордан.

Историята, свързана с раждането на великия пророк, е описана в Евангелието от Лука. Архангел Гавраил се явява на бащата на еврейския свещеник Захария, докато той служи в Йерусалимския храм, и му съобщава за раждането на син.

Захария не повярва на ангела, тъй като двамата с Елисавета вече бяха възрастни и безплодни. Архангелът го наказва за неверието му с немота.

Елисавета е била роднина на Дева Мария. Мария идва на гости на бременната Елисавета и "когато Елисавета чу поздрава на Мария, детето проплака в утробата ѝ; и Елисавета се изпълни със Светия Дух" (Лука 1:41).

Според евангелист Лука Йоан Кръстител е роден шест месеца по-рано от Исус. На осмия ден, според Закона на Мойсей, той е обрязан. Майка му нарекла сина си Йоан, което изненадало роднините, тъй като никой в семейството не носел това име. Но Захария, който все още бил ням, взел една плоча и написал: "Йоан е името му. В същия момент свещеникът си възвърнал дар слово и веднага започнал да хвали Господа, като казал, че синът му ще предскаже идването на Месията на целия еврейски народ.

След раждането на Иисус Христос цар Ирод Велики заповядва да бъдат убити всички бебета в град Витлеем. Когато майката на Йоан Кръстител – Елисавета, научила за това, тя избягала със сина си в пустинята. Както гласи легендата, Захария останал в Йерусалим: трябвало да изпълнява свещеническото си служение в храма. Ирод изпратил войници при него, за да разберат къде се крият Елисавета с младенеца. Захария не издал тайната и бил убит направо в храма.

Според легендата праведната Елисавета живеела в пустинята заедно със сина си. След смъртта ѝ Йоан прекарва дните си в молитва и пост, така че пророкът се подготвя за проповедта за идването на Христос.

По-рано СПЖ съобщи, че на 1 юли православните са започнали Петровия пост.

Прочетете също

"Сатанизъм", "кощунство", "безбожници": Вълна от възмущение в България след като киевските власти оскверниха Лаврата

Малко повечерие с Богородичен канон и акатист ІV статия в Пазарджик

На 28 март с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп - първи викарий на митрополита, отслужи Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица с четвъртата част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пазарджик.

Патриарх Вартоломей присъства на вечерята ифтар в Анкара

Вечерята ифтар е неразделна част от традицията по време на Рамазана, която отбелязва края на мюсюлмански пост

Украинското министерство на културата ще "инвентаризира" светите мощи в пещерите на Киевско-Печорската лавра, монасите от УПЦ са отказали да участват в кощунството

Режимът в Киев нахлу в пещерите с нетленни мощи на светци около Киевско-Печорската лавра (видео)

Под църквата на Божи гроб откриха следи от градината, спомената в Евангелието от Йоан

Археолозите в Светите земи откриха още едно доказателство за истинността на Евангелието