Под църквата на Божи гроб откриха следи от градината, спомената в Евангелието от Йоан

През 2019 г. Йерусалимската православна църква и други общности, които използват църквата на Божи гроб - построена върху местата, където Христос е бил разпнат, погребан и възкръснал - се съгласиха да извършат ремонт за подмяна на пода. В същото време те одобриха археологически разкопки под пода.

Екипът, работещ под ръководството на проф. Франческа Романа Стасола от университета Сапиенца в Рим, е открил доказателства, които сочат, че преди 2000 години на мястото, където е построен Гробът Господен, вероятно са растели маслинови дървета и лозя, съобщава The Times of Israel.

Археоботаничното изследване и анализът на полен от проби, събрани по време на разкопките под пода на древната базилика, разкриват следи от маслинови дървета и лозя. Археологическият контекст и стратиграфското разположение предполагат, че тези находки се отнасят към предхристиянския период, въпреки че все още не е проведено радиовъглеродно датиране, което да потвърди тази хронология.

В Евангелието от Свети Йоан се казва: На мястото, където бе разпнат, имаше градина, а в градината - нов гроб, в който досега не е полаган човек. И тъй, там положиха Иисуса поради деня на юдейската подготовка; защото гробът беше близо (Йн. 19:41-42).

Предвид големия брой поклонници, които се стичат всяка година, археологическият екип е разделил църквата на зони, който се работят една по една.

„Въпреки че не успяхме да видим цялата разкопана църква с един поглед, новите технологии ни позволяват да реконструираме цялостната картина в нашите лаборатории“, казва Стасола. „Ако ставаше дума за пъзел, можехме да кажем, че разкопаваме само по едно парче, но в крайна сметка ще имаме пълна мултимедийна реконструкция на цялата картина.“

Подобно на голяма част от Стария град на Йерусалим, църквата се издига върху стара кариера, която в крайна сметка е излязла от употреба. След това районът е бил използван за земеделие.

„Издигнати са ниски каменни стени, а пространството между тях е запълнено с пръст“, казва Стасола. „Археоботаничните находки бяха особено интересни за нас в светлината на това, което се споменава в Евангелието от Йоан, чиято информация се смята за написана или събрана от човек, запознат с Йерусалим по онова време. В Евангелието се споменава за зелена площ между Голгота и гробницата, а ние идентифицирахме тези култивирани полета“.

С постепенното изоставяне на кариерата в скалата са били издълбани и гробници - обяснява Стасола.

Източник: orthochristian.com

Прочетете също

Комисари от Министерството на културата на Украйна отново влязоха в Киевско-Печорската лавра

Патриарх Даниил ще отслужи молебен за 100 години „Седмицата на гората“

Министърът на земеделието Георги  Тахов се срещна с Негово Светейшество Българския патриарх

Проучване: Немалко студенти нехристияни, четат Библията всяка седмица

Ново проучване разкрива, че изненадващ брой ученици, които не са християни, искат да се занимават с Библията.

За Великден храм във Варна набира хранителни продукти за нуждаещи се

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан освети новоустроения параклис „Покров Богородичен“ в МБАЛ – Варна

Близо 10 хил. евтаназирани в Нидерландия през 2024 г., включително 219 за „психически разстройства“: доклад