Патриаршеска литургия и освещаване на българо-грузински център
Снимка: Българска Патриаршия
В деня, когато светата православна църква чества Полагането на Всечестния пояс на св. Богородица във Влахерна, Бачковската обител има духовната радост да отдаде почит на чудотворната си икона, която е „Влахерниотиса”, т.е. носи благодатта на своя първообраз – Влахернската света Богородица в богослужение водено от Българския патриарх и Софийски митрополит Негово Светейшество Даниил - съобщава сайтът на Българската православна църква.
На същия ден бе осветен и новосъздаденият Българо-Грузински духовно-културен център „Дарбази”.
В католикона на манастира, под взора на Чудотворната бачковска „влахернска” икона, Светейшият патриарх отслужи света литургия. На патриарха съслужиха, гостуващият митрополит на Гори и Атене от Грузинската православна църква Андрей, игуменът на манастира, Велички епископ Сионий, Браницкият епископ Йоан, братя на Бачковската и Троянска обители и клирици на Грузинската църква. Богослужбата бе огласена от песнопенията на гостуващи псалти под ръковдството на доц. д-р Любомир Игнатов и от гостуващ църковен хор от Грузия, усладил св. Богородица и вярващите с особената прелест на грузинското църковно пение. Молитвено участие в службите взеха Старозагорския митрополит Киприан, духовен надзорник на Бачковската обител и Маркианополски епископ Богослов, представители на грузинските диаспора и посолство в България, на местната власт, много вярващи християни и духовници, дошли специално за празника.
В словата си към клирици и вярващи Негово Светейшество патриарх Даниил и Преосвещения игумен епископ Сионий, изтъкнаха изключителната роля на Чудотворната бачковска Богородична икона в укрепването и разпространението на вярата в Христа през вековете и понастоящем, както и ролята и́ в духовното общение в Христа за двата народа – български и грузински. Много често обикновени предмети, принадлежали на Божии угодници освещават пътя към вярата на човека, а още повече икона, която се е доказала като несъмнен посредник и чудотворен помощник, творение на човешка ръка, способства да се запали светилника на вярата в храма сътворен от Господа Бога – сърцето човешко, каза патриарх Даниил.
Епископ Сионий подчерта непреходността на делото на братята основатели Григорий и Абасий Бакуриани, надмогнало всички исторически премеждия. Преминали са царе, завоеватели, добри и лоши времена, но Бачковската Богородична обител остава нетленен стълб и утвърждение на вярата не без чудодейното застъпничество на Влахернската своя Богородична икона. И не без промисъл за нейната благославяща сила, ще да е била тя подарена на основателя Григорий Бакуриани от бойния му другар и по-късно император Алексий І Комнин.
Със завършването на богослужението, Светейшият патриарх Даниил, съпроводен от архиереи, клирици, гости и миряни се отправи към Българо-Грузинския духовно-културен център „Дарбази” в двора на манастира. Патриарх Даниил отслужи водосвет, преряза лентата и пожела успех на това ново гнездо на вяра и просвета, общо за православните църкви на Грузия и България и за православните им народи.
Митрополит Андрей прочете поздравителния адрес изпратен специално за случая от Католикоса и патриарх на Грузия Илия ІІ и връчи паметни дарове – икони изпълнени по древна грузинска технология на емайл, на Патриарх Даниил, епископ Сионий и г-н Давид Михайлович Кобианидзе.
От своя страна, игуменът епископ Сионий прочете и връчи благодарствена грамота, икона и кръст от свое и на братството име на г-н Кобианидзе, като му благодари за решаващия му принос в създаването на центъра „Дарбази”.
Българо-Грузинският духовно-културен център „Дарбази”, е създаден по идея на Велички епископ Сионий и г-н Давид Михайлович Кобианидзе и с щедрото спомоществувателство на г-н Кобианидзе и грузинската диаспора в България. Той се състои от три зали посветени съответно на основателите на манастира, братята Григорий и Абасий Бакуриани, на първия игумен Григорий Вански и първия предстоятел на духовната академия в манастира при основаването му – Йоан Петрици, а също и библиотека посветена на последния патриарх на Втората българска държава – Патриарх Евтимий Търновски.
Центърът ще даде възможност за научна работа върху грузинското и българско минало на манастира, върху духовните връзки и общения между българската и грузинска православни църкви, върху монашеските традиции в Бачковския манастир и грузинските манастири.
На 1 юли, с благословението на Светейшия Български патриарх Даниил, в светата Рилска обител се състоя архиерейската хиротония на архимандрит Йоан (Пешев), който бе ръкоположен за Браницки епископ – викарий на Софийския митрополит. Хиротонията бе кулминация на тържествата по повод годишнината от интронизацията на патриарх Даниил и бе предшествана от всенощно бдение в навечерието на празника.
Източник: bg-patriarshia.bg
Прочетете също
Ватиканът въведе еко-литургия: молитва за Земята и сътворението
С одобрението на папа Лъв XIV Църквата призовава вярващите към грижа за природата чрез нова св. литургия
Патриаршеска литургия и освещаване на българо-грузински център
Честване с литургия пред чудотворната икона Влахерниотиса и откриване на център „Дарбази“ с грузинско участие
Иконата на Богородица Одигитрия идва за поклонение в Челопечене
„Св. Богородица Одигитрия“ ще бъде донесена във връзка с годишнината от взривовете край Челопечене
Митрополит Лука Запорожки: Не мълчете пред беззаконието в Украйна
Лука Запорожки призова Поместните църкви да осъдят насилието и антиканоничните действия срещу Украинската православна църква
Зеленски отнема украинското гражданство на митрополит Онуфрий
Киев обвини Онуфрий в скрити връзки с Москва, без да представи доказателства за вина
СГП: Няма разследване срещу Патриарха, Кристина Петкова лъже
Обучението в руски духовни училища не е престъпление – Конституцията гарантира свободата на избора