Патриарх Вартоломей: Диалогът с Рим не е лукс, а евангелско задължение

Снимка: Мевлян Сюлейман, Вселенска патриаршия

В неделя, 6 юли 2025 г., Вселенският патриарх Вартоломей взе молитвено участие в Божествената литургия, която бе водена от митрополит Василий на Констанция и Амохостос, пише orthodoxtimes.com.

Сред присъстващите архиереи бяха: Емануил, митрополит на Халкидон; Евгений, митрополит на Крит; Герасим, митрополит на Петра и Херсонисос; и Теодор, митрополит на Селевкия.

На богослужението присъстваха също и кардинал Жан-Марк Авелин, архиепископ на Марсилия и председател на Френската конференция на католическите епископи, заедно с делегация от духовници и миряни поклонници, участващи в инициативата MED25 „Одисея за мир“.

Поклонници от Никозия, Кипър, водени от отец Димитриос Макрис, както и украинска група, предвождана от генералния консул Роман Недилски, придружен от жени, чиито близки са военнопленници, също взеха участие в богослужението, наред с множество вярващи от Цариград и от чужбина.

След края на Литургията Вселенският патриарх се обърна към присъстващите, и по-специално към поклонниците от Франция, като подчерта значението на диалога за разрешаването на конфликти и за изграждането на мир:

„Диалогът не е въпрос на избор – той е евангелско задължение. Той не е лукс, запазен за богословите, а християнски дълг, вписан в сърцето на нашето звание като кръстени. Как можем да казваме, че обичаме Бога, когото не виждаме, ако не обичаме братята и сестрите си, които виждаме?“ (срв. 1 Йоан. 4:20)

Патриархът продължи с размисъл върху продължаващия диалог между Православната и Римокатолическата църква:

„Вече десетилетия водим автентичен и смел екуменически диалог, особено със сестринската Църква в Рим – не от стратегически съображения или поради слабост, а в послушание към Христовата молитва: ‚Да бъдат всички едно‘ (Йоан 17:21). Това, което ни обединява, е несравнимо по-голямо от онова, което ни разделя.“

Вселенският патриарх припомни важни етапи в православно-католическия диалог, като историческата среща между патриарх Атинагор и папа Павел VI в Йерусалим през 1964 г., както и своите собствени срещи с папа Йоан Павел II, Бенедикт XVI и Франциск. Той подчерта, че те са застанали заедно в защита на мира, човешкото достойнство и грижата за Божието творение:

„Християнската вяра не е идеология или затворена идентичност, а път на живот, истина и любов.“

Обръщайки се към младите участници в инициативата за мир, патриархът ги насърчи да прегърнат диалога и да не се страхуват от различието:

„Не се страхувайте от ближния, дори ако се моли по различен начин или възприема Бога по различен начин. Във всеки човек живее Божествена искра. Диалогът започва с поглед, с жест, с добра дума. Той започва, когато се осмелим да преживеем различността.“

Вселенският патриарх призна предизвикателствата на съвременния свят – от Украйна до Близкия изток – и страданията и надеждите, които отекват по бреговете на Средиземно море:

„В това вътрешно море на нашето общочовешко битие се пише нова глава от историята на диалога – между народи, религии и поколения.“

Възпоменавайки съвместната си визита през 2016 г. на остров Лесбос с папа Франциск и архиепископ Йероним на Атина, патриарх Вартоломей припомни общото им послание:

„Ние сме обединени в желанието си за мир и в ангажимента си да разрешаваме конфликтите чрез диалог и помирение.“

Той потвърди пророческата мисия на Вселенската патриаршия в съвременния свят:

„Подкрепяме мира, справедливостта и опазването на творението. Истинската екология е свързана с обръщане на сърцето. Не може да има мир на земята без уважение към земята.“
В заключение, патриархът изрази благодарност за задълбочаващото се общение с Римската църква, особено след енцикликата Laudato Si’ на папа Франциск, която подчертава съвместното им пътуване за защита на „общия ни дом“.

Накрая Вселенският патриарх Вартоломей отправи сърдечно приветствие към групите от Кипър и Украйна, възобнови своята подкрепа за украинския народ по време на война и се помоли за мир в родината им и по цялата земя.

След Литургията патриархът раздаде антидор (нафора - бел.ред) и възпоменателни дарове на всички присъстващи.

 

 

 

Прочетете също

Архиерейска литургия в чест на св. Неделя в Старинен Пловдив

Православен лагер в Клисурския манастир събира деца за духовно лято

С молитва, игри и християнски добродетели започна седмицата на детския лагер край Стара планина

Архиерейска св. Литургия в катедралния храм „Св. Неделя“ в Ловеч

Ловчанският митрополит Гавриил възглави празничното богослужение в чест на св. великомъченица Неделя

Патриарх Вартоломей: Диалогът с Рим не е лукс, а евангелско задължение

Вселенският патриарх призова младите да не се страхуват от различието и да търсят помирение чрез диалог

Архимандрит Йоаким възглави богослужението за св. вмчца Неделя в село Говежда

В деня на св. Неделя Видинска епархия почете празника с Литургия в с. Говежда, обл. Монтана.

Удар срещу политическата цензура: Крис "Билборда" с голяма победа в Австралия

Австралийски трибунал отмени заповед за цензура над пост на Крис "Билборда" в Х относно полова идентичност и транс активизъм.