Папата Лъв XIV встъпи в длъжност

Държавни и правителствени ръководители от цял свят, както и 200 000 вярващи, се събраха на площад "Свети Петър" във Ватикана за церемонията по интронизацията на папа Лъв XIV. Церемонията е първата официална литургия, на която новоизбраният папа получи символите на папската власт: палиумът – част от църковното облекло от бяла вълна с черни кръстове, което папата носи при големи тържества, и Пръстенът на рибаря – символ на понтификалната власт, използван в миналото и за подпечатване на документи.

На същото тържество избрана група от 12 вярващи положи клетва за вярност пред новия папа. Церемонията завършва с молебен (Te Deum) в благодарност към Бога за новия глава на Римокатолическата църква. 

След Павел VI през 1963 г. папите не получават папска тиара (тройна корона) при интронизацията си. Въпреки че също не е изрично споменат като символ, връчван по време на интронизацията, пастирският жезъл (ферула) е важен символ на папската служба като духовен пастир.

Тържеството включваше литургични обреди, молитви и проповеди, с които се утвърждава ролята на папата като духовен водач на католическата общност и глава на Ватикана. Преди литургията, папата се разходи с папамобила по площад "Свети Петър", а после заедно с патриарсите на Източните църкви слезе до гроба на Свети Петър, който се намира под главния олтар и величествения балдахин на Ватиканската базилика.


Гоблен, изобразяващ диалога между Иисус и Петър от евангелския откъс за чудотворния улов на риба, бе окачен на централната порта на ватиканската базилика.

Около 200 делегации от цял свят присъстват във Ватикана.

Вляво от олтара седнаха кардиналите, епископите и делегатите от различни християнски църкви. Вдясно бяха разположени държавните делегации, включително държавни глави, правителствени ръководители и монарси. На първия ред бяха представители на Италия, Съединените щати - родината на папата, както и на Перу - „втората родина“ на Светия отец, където той е служил като епископ. Папата лично ще поздрави всички официални делегации след светата литургия в базиликата „Свети Петър“.

Българска правителствена делегация, водена от министър-председателя Росен Желязков, присъства на тържествената литургия по повод началото на понтификата на Негово Светейшество папа Лъв XIV. В състава на българската делегация са включени и двамата вицепремиери – Атанас Зафиров и Гроздан Караджов. 

Имаме и църковна делегация. С решение на Светия синод официалните представители на българската цъква за интронизацията на Лъв XIV ще бъдат негово високопреосвещенство западно- и средноевропейски митрополит Антоний и иконом професор д-р Иван Иванов, църковен администратор на българските църковни общности в Италия и Малта.

Вицепрезидентът Джей Ди Ванс ръководи делегацията на САЩ. Той се ръкува с президента на Украйна Володимир Зеленски, който присъства заедно със съпругата си. Папа Лъв XIV ще проведе първата си частна аудиенция още днес с украинския президент Володимир Зеленски след литургията по встъпването в длъжност, съобщи Ватиканът. „Мъченицата Украйна чака преговори за справедлив и траен мир да се състоят най-накрая“, заяви понтификът преди срещата. 

 

 

Прочетете също

Православен младежки лагер през юли в манастир "Св. св. Кирик и Юлита"

Пловдивска митрополия организира безплатен лагер за младежи от 18 до 30 г. в манастир край Асеновград

Сръбският патриарх към Онуфрий: Възхищаваме се на вашето изповедничество

Патриарх Порфирий написа, че УПЦ «фактически е подложена на гонения от страна на властите».

Нидерландия се отказва от закон за смяна на пола

Служебното правителство на Нидерландия спира облекчаването на процедурата за смяна на пола, особено за младежи под 16 г.

Ловчанска епархия подкрепи отец Васил в защита на митрополит Онуфрий

Свещеникът от Варненска епархия защити предстоятеля на УПЦ след отнемането на гражданството му от Зеленски

Ватиканът въведе еко-литургия: молитва за Земята и сътворението

С одобрението на папа Лъв XIV Църквата призовава вярващите към грижа за природата чрез нова св. литургия

Патриаршеска литургия и освещаване на българо-грузински център

Честване с литургия пред чудотворната икона Влахерниотиса и откриване на център „Дарбази“ с грузинско участие