Нараства международният натиск към Киев заради гоненията срещу УПЦ

На 21 май 2025 г. вицепремиерът и министър на националното единство на Украйна Алексей Чернишов се срещна с Константинополския патриарх Вартоломей

Международният натиск върху украинските власти да прекратят гоненията срещу Украинската православна църква продължава да нараства, както от страна на църковни лидери, така и от правозащитни структури и юристи на Запад.

Среща между украински вицепремиер и патриарх Вартоломей

На 21 май 2025 г. украинският вицепремиер и министър на националното единство Алексей Чернишов се срещна с Константинополския патриарх Вартоломей в Истанбул. Чернишов увери патриарха, че украинската държава полага усилия за запазване на религиозния мир в страната, като подчерта „борбата за духовни ценности, свобода и достойнство“.

Патриарх Вартоломей от своя страна призова за диалог между вярващите и за зачитане на духовните права на всички православни в Украйна, независимо от юрисдикцията им. Въпреки дипломатичния тон на срещата, фактът, че подобен разговор се състоя на високо равнище, показва нарастващото международно безпокойство относно действията на украинската власт спрямо УПЦ.

Робърт Амстердам: Ще използваме всички средства в защита на УПЦ

Сериозна подкрепа за УПЦ дойде и от международната адвокатска кантора „Amsterdam & Partners“. В изявление от 16 май водещият американски юрист Робърт Амстердам, който представлява каноничната Украинска православна църква заяви, че ако гоненията срещу продължат, „ще бъдат използвани всички правни и институционални средства за защита на правата на вярващите“.

Той отправи благодарност към Илон Мъск за публичната му позиция в защита на свободата на вероизповедание в Украйна, като обвърза случаите на репресии над УПЦ с по-широкия въпрос за нарушаване на човешките права в страната.

Амстердам подчерта, че действията срещу УПЦ – включително конфискации на храмове, забрани на богослужения и съдебни преследвания на духовници – противоречат на международното право и на конституционно гарантираната свобода на религията в самата Украйна.

Натиск и от САЩ

Както СПЖ писа по време на преговори между САЩ и Русия за бъдещето на Украйна един от ключовите акценти е поставен върху прекратяването на религиозните преследвания в страната, съобщават източници на СПЖ близки до администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Според информацията, на някои от дипломатическите форуми и неофициални срещи е поставено условие украинските власти да прекратят натиска и дискриминационните действия срещу каноничната Украинска православна църква (УПЦ). Проблемът с нарушаването на религиозната свобода се оказва все по-често повдиган въпрос от международни християнски организации, правозащитници и представители на редица държави.

Подкрепа от Антиохийската патриаршия

На 18 май 2025 г., по време на церемонията по освещаването на църквата „Дева Мария на радостта“ в ливанския град Захле, Антиохийският патриарх Йоан изрази дълбока загриженост за ситуацията между Русия и Украйна. 

„Нашата молитва е за нашите братя от Украинската православна църква, които отдават почит на своята вяра със затварянето на църкви, конфискацията на имущество и забраната за религиозна практика“, предаде СПЖ

Натискът към властите в Киев се засилва на фона на нови рейдове срещу църкви на УПЦ

Според анализатори, натискът върху Киев се засилва паралелно с продължаващите рейдове срещу църкви и манастири на УПЦ. На 22 май в село Усть-Путила (Черновицка област) привърженици на УПЦ възстановиха достъпа си до храма „Св. Параскева“, след като ден по-рано той бе насилствено превзет от представители на ПЦУ с помощта на полиция. Вярващите на УПЦ организираха нощна служба и денонощно дежурство, за да защитят църквата. Случаят е пореден пример за напрежение и насилствени действия срещу УПЦ, които предизвикват растящо международно безпокойство.

 

Същевременно на 21 май украинското министерство на културата освободи от длъжност Максим Остапенко, директор на държавния културно-исторически комплекс „Киевско-Печорска лавра“. Според официалното съобщение, причината е „недостатъчно решителни действия“ по прилагането на държавната политика за ограничаване на религиозни структури, свързани с Московската патриаршия.

От министерството заявиха, че в Лаврата все още „цари московски дух“, а действията на досегашния ръководител не съответствали на целта за „духовна деколонизация“ и премахване на руското влияние.

Решението идва на фона на продължаващото напрежение около Киево-Печерската лавра и засиления натиск срещу Украинската православна църква, на която е отнет достъпът до значителна част от манастирския комплекс.

 

 

 

 

 

Прочетете също

Новински пред Карлсън: Молим се за Зеленски, молим се да спре гонението срещу УПЦ

Протодяконът и бивш депутат разказа на американския журналист за мащабите на преследването на Украинската православна църква

Мирянов: Лъжите за „Добродетели и религия“ са лукава атака срещу патриарха

Патриарх Даниил: Църквата никога не е гледала на науката като на заплаха

Предметът „Добродетели и религии“ за обществено обсъждане

Патриарх Даниил направи първа копка за параклис при УМБАЛ „Лозенец“

Свещеническо ръкоположение в Неврокопска епархия