Конференция в Берлин: религиозната свобода на Запад е застрашена

Световните религии. Снимка: Фокус

Проведената в Берлин конференция „FoRB и търпимост към традициите: Предизвикателство за плуралистичния Запад“, в която експерти по религиозна свобода обсъдиха предизвикателствата, пред които са изправени привържениците на традиционните учения за семейството, пола и човешката природа в Европа и Северна Америка. Участваха експерти от Азия, Америка и Европа, съобщава The European Conservative.

Аня Хофман, изпълнителен директор на Обсерваторията за борба с нетолерантността към християните в Европа, отбеляза, че изразяването на традиционни религиозни убеждения може да доведе до пречки в кариерата, правни последици или самоцензуриране. Тя подчерта, че „мирното изразяване на личните религиозни убеждения се е превърнало в потенциален край на политическата кариера или трудовата заетост“.

Д-р Хосе Луис Базан, правен съветник на Комисията на католическите епископски конференции на Европейския Съюз, разказа за трудностите, с които се сблъскват християните в условията на „вежливо преследване". Той спомена предупреждението на папа Франциск за социалния и правния натиск, който затруднява християните да живеят според своите убеждения.

Д-р Катарина фон Шнурбейн, координатор на Европейската комисия срещу антисемитизма, повдигна въпроса за необходимостта от съчетаване на религиозната свобода с други обществени ценности, като отбеляза, че те не са взаимно изключващи се.

В отговор на загрижеността на участниците ще бъде представена нова декларация в подкрепа на религиозната свобода, обявена от Тод Хейсинга от Института за религиозна свобода. Той заяви, че декларацията може да окаже значително въздействие върху защитата на религиозната свобода и насърчаването на взаимното разбирателство в обществата.

Специалният съветник на Унгария по религиозните въпроси, Марк Аурел Ершеги, също отбеляза значението на запазването на „културния баланс“, като подчерта, че регионалните традиции могат да помогнат за противодействие на „идеологическата колонизация“, застрашаваща културните различия.

Както съобщава СПЖ, по-рано САЩ обявиха списък с държави, в които забелязват нарушения на религиозната свобода.

Прочетете също

"Сатанизъм", "кощунство", "безбожници": Вълна от възмущение в България след като киевските власти оскверниха Лаврата

Малко повечерие с Богородичен канон и акатист ІV статия в Пазарджик

На 28 март с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп - първи викарий на митрополита, отслужи Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица с четвъртата част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пазарджик.

Патриарх Вартоломей присъства на вечерята ифтар в Анкара

Вечерята ифтар е неразделна част от традицията по време на Рамазана, която отбелязва края на мюсюлмански пост

Украинското министерство на културата ще "инвентаризира" светите мощи в пещерите на Киевско-Печорската лавра, монасите от УПЦ са отказали да участват в кощунството

Режимът в Киев нахлу в пещерите с нетленни мощи на светци около Киевско-Печорската лавра (видео)

Под църквата на Божи гроб откриха следи от градината, спомената в Евангелието от Йоан

Археолозите в Светите земи откриха още едно доказателство за истинността на Евангелието