Комисията на православни и лютерани публикува изявление за "Филиокве"
Слизането на Светия Дух от Бог Отец и Син, според Филиокве. Снимка: Уикипедия
Международната комисия за богословски диалог, в която влизат представители на Световната лютеранска федерация (СЛФ) и Православната Църква, излезе със съвместно заявление относно добавянето на точката „Филиокве“ към Никейско-Константинополския символ на вярата - богословски въпрос, който разделя традициите на Източната и Западната църква от близо хиляда години, съобщава orthodoxtimes.com.
В заявлението се предлага „използването на превод на гръцкия оригинал (без Filioque) с надеждата, че това ще допринесе за излекуването на вековните разделения между нашите общности и ще ни позволи да изповядваме заедно вярата на Вселенските събори в Никея (325 г.) и Константинопол (381 г.)“.
Документът беше оформен на 18-ата пленарна сесия, проведена в Кайро, Египет, през май тази година. Съобщава се, че той е резултат от над 40-годишен диалог и икуменически обвързаност между СЛФ и Православната Църква. Тя се предлага през 2025 г. като знак за помирение по случай 1700-та годишнина от Никейския събор.
СПЖ по-рано е анализирал дали е възможно въз основа на решенията на Събора от 879-880 г. да се считат за ерес доктрините за филиокве и папизъм?
Прочетете също
"Сатанизъм", "кощунство", "безбожници": Вълна от възмущение в България след като киевските власти оскверниха Лаврата
Малко повечерие с Богородичен канон и акатист ІV статия в Пазарджик
На 28 март с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп - първи викарий на митрополита, отслужи Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица с четвъртата част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в Пазарджик.
Патриарх Вартоломей присъства на вечерята ифтар в Анкара
Вечерята ифтар е неразделна част от традицията по време на Рамазана, която отбелязва края на мюсюлмански пост
Украинското министерство на културата ще "инвентаризира" светите мощи в пещерите на Киевско-Печорската лавра, монасите от УПЦ са отказали да участват в кощунството
Под църквата на Божи гроб откриха следи от градината, спомената в Евангелието от Йоан
Археолозите в Светите земи откриха още едно доказателство за истинността на Евангелието