Европа публикува доклад за нарушаването на религиозната свобода в Украйна

Екранна снимка на доклада. Снимка: intoleranceagainstchristians

Австрийската неправителствена организация OIDAC (Обсерватория за нетолерантност и дискриминация срещу християните в Европа) публикува доклад, в който отбелязва нарастване на насилието срещу християни както в Европа, така и в Украйна.

„След избухването на войната в Украйна през 2014 г. и последвалото пълномащабно нахлуване на Русия през 2022 г. се наблюдава все по-голям брой нарушения на религиозната свобода в страната. Това изглежда особено обезпокоително, като се има предвид, че преди това Украйна беше сред страните с най-добри показатели по отношение на религиозната свобода в Източна Европа и постсъветския регион“, – се казва в проучването.

Според доклада сега Украйна се намира на десето място в списъка на страните с най-голям брой документирани престъпления от омраза срещу християни, непосредствено след Русия.

Отбелязва се, че въпросът за религиозната свобода в Украйна е много сложен по своята същност, тъй като в него „се преплитат елементи от етнически, политически и, неизбежно, религиозен характер".

Изследователите подчертават, че основните християнски конфесии в Украйна се сблъскаха с ограничения на религиозната свобода още в началото на конфликта.

В частност става дума за това, че ситуацията в православието, по-специално въпросът за създаването на ПЦУ е бил политизиран още в началото. Обаче, въпреки увеличаването на „прехвърлянето“ на енории към ПЦУ от 2022 г., „УПЦ-МП очевидно продължава да държи позицията на най-многобройната конфесия“.

Австрийските правозащитници също така заявяват, че в Украйна Украинската Православна Църква „е под постоянно наблюдение и подозрение“. Според тях това е свързано с предполагаемата заплаха за националната сигурност.

Анализирайки данните на Украинския институт за религиозна свобода (ИРС), OIDAC посочват непропорционално голямото разрушаване на църкви по време на конфликта. Основната причина за разрушаването на църкви са ракетните и артилерийските атаки.

„Такива нападения, насочени към религиозни обекти които нямат военна стойност, повдигат сериозни въпроси относно религиозната свобода“, – добавя австрийската организация и споменава разрушаването на историческата Спасо-Преображенска катедрала на УПЦ в Одеса.

„Не е възможно да се каже със сигурност дали този удар е бил умишлен или е резултат от неизправност на ракета. Независимо от това инцидентът предизвика широко осъждане и възмущение, тъй като е очевидно, че това нямаше да се случи, ако не се водеше война“, – заключава OIDAC.

Както писа СПЖ, в доклада се констатира, че в периода между септември 2022 г. до август 2023 г. инцидентите, включително вандализъм, нападения срещу църкви и заплахи за живота, в Европа са се увеличили значително – с 44%.

Прочетете също

Нов храм "Успение Богородично" ще се издигне над Ветрен

12 години от упокоението на Варненски и Великопреславски митрополит Кирил

Откриха обновеното детско УНГ в ИСУЛ с помощта на Църквата и благодетели

Св. Синод, митрополит Гавриил и множество дарители подкрепиха ремонта за по-добри грижи за децата

Видинският митрополит Пахомий посети православния детски лагер в Клисурския манастир

Малките участници споделиха преживяванията си с архиерея и представиха свои творби

Патриархът: Духът на века е срещу вярата, но ние да останем с Христа

С вяра и личен пример да устоим на секуларния дух – призова патриархът в празничното си слово на 7 юли

Митрополит Николай откри Библейска ботаническа градина в Пловдив

В двора на храма „Св. Неделя“ бяха засадени растения, споменати в Стария и Новия завет на Библията