Амарна: столицата на фараона Ехнатон, превърната в християнски манастир

Основан през XIV век пр. Хр. като революционен център, посветен изключително на бога на слънцето Атон, Ахетатон дълго време се смяташе за напълно изоставен след смъртта на Ехнатон. Но последните проучвания разкриват, че древният град е преживял удивителен втори живот — като християнско монашеско убежище по времето на Римската империя и Византия.

Публикувани в списанието Minia Journal of Tourism and Hospitality Research, новите данни показват, че Амарна, далеч от пълно запустение, се е превърнала в дом за християнски монаси през V–VI век сл. Хр.

Разкопки в северните скали на мястото разкриват следи от монашески селища, където древни гробници, издълбани в скалите, са били преустроени в скромни жилища, параклиси и работилници.

Едно от най-впечатляващите открития е направено в Гробница №6, известна като Гробницата на Панехси. Там археолозите откриват малка църква с апсида, украсена с червени кръстове, птици и орлови мотиви — символи, дълбоко свързани с ранното египетско християнство. Допълнителни артефакти, сред които тъкачни станове, кухненски съдове и издълбани ниши, намерени в Амарна, сочат към добре организиран и самостоятелен монашески живот.

Според изследователите, монасите, заселили се в Амарна, не са бягали от преследване. Вместо това ги е водело стремлението към духовна чистота и уединение — отличителни белези на ранното египетско пустинно монашество.

Скалите, издигащи се над долината на Нил, вероятно са имали символично значение, служейки като праг между свещеното и светското.

В апсидата са се запазили корнизът на оригиналната фалшива врата в горната част, по-късно добавен прозорец в задната стена и цистерна, издълбана в пода — свидетелства за адаптивното преизползване от християнските монашески общности.

Това откритие разширява историческото значение на Амарна. Градът не е бил само център на религиозния реформаторски експеримент на Ехнатон — в историята му има и утвърдена глава, свързана с ранното християнство в Египет.

Източник: sedmitza.ru

 

Прочетете също

Монахини и жители спасиха село от пожар, Сръбската църква зове за помощ

Рашко-Призренската епархия на Сръбската църква призова за подкрепа и внимание към рисковата инфраструктура

Честната глава на св. Йоан Златоуст пристигна за поклонение в Букурещ

Румънският патриарх: Това е не просто поклонение, а призив за вслушване в Божието слово

Патриарх Вартоломей ще посети САЩ, за да получи награда за екология

Патриархът ще получи наградата „Темпълтън“ и ще се срещне с Тръмп, конгресмени и млади православни лидери

ЕП прие резолюция за защита на християните в Сирия

След атаката в Дамаск, ЕП осъди насилието и изрази тревога от ролята на Хаят Тахрир ал-Шам в управлението

Папата: ИИ изисква глобално етично регулиране и отговорност

Митрополит Киприан ще дирижира "Рилският пустинник" на 12 и 13 юли в София

Музикалната поема ще прозвучи под открито небе пред „Св. Александър Невски“ с участието на водещи солисти