Амарна: столицата на фараона Ехнатон, превърната в християнски манастир

2824
27 Юни 08:08
48
Амарна: столицата на фараона Ехнатон, превърната в християнски манастир

Нови археологически открития в Египет променят разбирането ни за Амарна — някогашната сияеща столица на фараона Ехнатон, носила името Ахетатон.

Основан през XIV век пр. Хр. като революционен център, посветен изключително на бога на слънцето Атон, Ахетатон дълго време се смяташе за напълно изоставен след смъртта на Ехнатон. Но последните проучвания разкриват, че древният град е преживял удивителен втори живот — като християнско монашеско убежище по времето на Римската империя и Византия.

Публикувани в списанието Minia Journal of Tourism and Hospitality Research, новите данни показват, че Амарна, далеч от пълно запустение, се е превърнала в дом за християнски монаси през V–VI век сл. Хр.

Разкопки в северните скали на мястото разкриват следи от монашески селища, където древни гробници, издълбани в скалите, са били преустроени в скромни жилища, параклиси и работилници.

Едно от най-впечатляващите открития е направено в Гробница №6, известна като Гробницата на Панехси. Там археолозите откриват малка църква с апсида, украсена с червени кръстове, птици и орлови мотиви — символи, дълбоко свързани с ранното египетско християнство. Допълнителни артефакти, сред които тъкачни станове, кухненски съдове и издълбани ниши, намерени в Амарна, сочат към добре организиран и самостоятелен монашески живот.

Според изследователите, монасите, заселили се в Амарна, не са бягали от преследване. Вместо това ги е водело стремлението към духовна чистота и уединение — отличителни белези на ранното египетско пустинно монашество.

Скалите, издигащи се над долината на Нил, вероятно са имали символично значение, служейки като праг между свещеното и светското.

В апсидата са се запазили корнизът на оригиналната фалшива врата в горната част, по-късно добавен прозорец в задната стена и цистерна, издълбана в пода — свидетелства за адаптивното преизползване от християнските монашески общности.

Това откритие разширява историческото значение на Амарна. Градът не е бил само център на религиозния реформаторски експеримент на Ехнатон — в историята му има и утвърдена глава, свързана с ранното християнство в Египет.

Източник: sedmitza.ru

 

Ако забележите грешка, изберете необходимия текст и натиснете Ctrl+Enter или Изпратете грешка, за да я докладвате на редакторите.
Ако откриете грешка в текста, маркирайте я с мишката и натиснете Ctrl+Enter или този бутон Ако намерите грешка в текста, маркирайте я с мишката и щракнете върху този бутон Избраният текст е твърде дълъг!
Прочетете също